BiH   Witamy na Wydziale Nauk o ZwierzÄ™tach i Biogospodarki!
Menu

20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
tel. (+ 081) 445-69-91, 445-65-81, 445-66-11



Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia

« wstecz

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

 

 

 
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
 

 

 
Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki
 

Proponowany kierunek studiów jest niewÄ…tpliwie unikatowy, łączÄ…c kilka ważnych aspektów zwiÄ…zanych z pielÄ™gnacjÄ… zwierzÄ…t. Dotychczas nie funkcjonuje analogiczny kierunek nie tylko w obrÄ™bie lubelskich uczelni ale również uczelni krajowych. Unikatowość kierunku jest wynikiem bogatego programu studiów, przygotowujÄ…cego przyszÅ‚ych absolwentów do pracy ze zwierzÄ™tami na różnych pÅ‚aszczyznach, takich jak groomer, asystent lekarza weterynarii czy animaloterapeuta. Proponowane studia zamykajÄ… siÄ™ w stwierdzeniu: czÅ‚owiek pomaga zwierzÄ™tom – zwierzÄ™ta pomagajÄ… czÅ‚owiekowi.

Rekrutacja (uwzglÄ™dniane przedmioty maturalne oraz ich przelicznik lub inny sposób rekrutacji w przypadku studiów II stopnia)

 

Kandydat powinien posiadać Å›wiadectwo maturalne oraz zaÅ›wiadczenie lekarskie o braku przeciwwskazaÅ„ do podjÄ™cia nauki na kierunku. Ze wzglÄ™du na to, że literatura przedmiotu jest Å‚atwiej dostÄ™pna w jÄ™zyku angielskim zaleca siÄ™, aby kandydat na I stopniu studiów kierunku „PielÄ™gnacja zwierzÄ…t i animaloterapia” znaÅ‚ jÄ™zyk angielski na poziomie A2.

Przedmioty maturalne uwzględniane w kwalifikacji
mnożnik
poziom podstawowy
poziom rozszerzony
Przedmiot
obowiÄ…zkowy
język obcy nowożytny
1,3
2,0
Jeden przedmiot do wyboru

biologia, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka, geografia

2,0
4,0
 

Forma studiów, czas trwania

 

 
Studia stacjonarne – 7 semestrów, studia niestacjonarne – 8 semestrów

TytuÅ‚ zawodowy do uzyskania po ukoÅ„czeniu studiów

 

Inżynier
Magister inżynier
Licencjat
Magister

Krótka charakterystyka

Proponowany kierunek studiów ma szansÄ™ stworzyć znaczne możliwoÅ›ci na rynku pracy dla jego absolwentów, ze wzglÄ™du na wpisywanie siÄ™ w „modne” i potrzebne obecnie zawody, jak profesjonalnie przygotowany animaloterapeuta, wykwalifikowany pomocnik lekarza weterynarii, czy groomer. UkoÅ„czenie tego kierunku pozwoli jego absolwentom na swobodne poruszanie siÄ™ na rynku pracy w obszarach zwiÄ…zanych z szeroko pojÄ™tymi interakcjami czÅ‚owiek-zwierzÄ™. JednÄ… z ciekawszych perspektyw, jakÄ… zapewnia kierunek jest możliwość zakÅ‚adania oÅ›rodków zajmujÄ…cych siÄ™ hodowlÄ… różnych gatunków zwierzÄ…t wykorzystywanych w animaloterapii, jak również prowadzeniem oÅ›rodków specjalizujÄ…cych siÄ™ w utrzymaniu zwierzÄ…t terapeutycznych, dziÄ™ki szerokiej wiedzy jakÄ… nabÄ™dÄ… studenci z zakresu animaloterapii. Program studiów zakÅ‚ada również nabycie wiedzy z zakresu medycznego, tak aby przyszÅ‚y absolwent studiów mógÅ‚ wspóÅ‚pracować z lekarzem weterynarii, jako asystent, wykonujÄ…c czynnoÅ›ci pod nadzorem lekarza weterynarii. 

 Perspektywy zawodowe

 

 

Absolwent może podjąć pracÄ™ w nastÄ™pujÄ…cych podmiotach: w gabinetach i klinikach weterynaryjnych jako tzw. Å›redni personel, wykonujÄ…c czynnoÅ›ci pod nadzorem lekarza weterynarii, w oÅ›rodkach rehabilitacji zwierzÄ…t dzikich, w ogrodach zoologicznych, oÅ›rodkach hodowli zarodowej oraz wszystkich instytucjach utrzymujÄ…cych zwierzÄ™ta jako kompetentna osoba zajmujÄ…ca siÄ™ szeroko pojÄ™tÄ… pielÄ™gnacjÄ… zwierzÄ…t oraz w oÅ›rodkach zajmujÄ…cych siÄ™ animaloterapiÄ…. Szczególne miejsce pracy zajmujÄ… również oÅ›rodki hodowli zwierzÄ…t gospodarskich, gdzie coraz częściej poszukiwani sÄ… specjaliÅ›ci z zakresu pielÄ™gnacji zwierzÄ…t i przygotowania do wystaw, jako jednego z elementów warunkujÄ…cego opÅ‚acalność hodowli.

Praktyczne wykształcenie

 

Studenci odbÄ™dÄ… praktyki w oÅ›rodkach zajmujÄ…cych siÄ™ animaloterapiÄ…, gdzie bÄ™dÄ… mieli bezpoÅ›redni kontakt z tÄ… formÄ… lecznictwa oraz w gabinetach, przychodniach i klinikach weterynaryjnych, w których bÄ™dÄ… mogli zetknąć siÄ™ z nieprzewidzianymi sytuacjami. Miejscem praktyk bÄ™dÄ… również oÅ›rodki, w których utrzymywane sÄ… zwierzÄ™ta dzikie, w tym chore lub pozbawione możliwoÅ›ci restytucji do Å›rodowiska naturalnego. ZajÄ™cia kierunkowe bÄ™dÄ… prowadzone przez osoby zajmujÄ…ce siÄ™ praktycznie danÄ… problematykÄ…, co jest gwarancjÄ… nabywania przez studentów wiedzy nie tylko ogólnoakademickiej, ale również praktycznej. Studenci podczas zajęć również bÄ™dÄ… mieć możliwość bezpoÅ›redniego kontaktu ze zwierzÄ™tami, zarówno towarzyszÄ…cymi, gospodarskimi jak i egzotycznymi.

PrzykÅ‚adowe przedmioty w programie studiów

 

 

Tematyka przedmiotów na kierunku „PielÄ™gnacja zwierzÄ…t i animaloterapia” zawiera siÄ™ w trzech aspektach:

1.PielÄ™gnacji zwierzÄ…t w kontekÅ›cie przygotowania do wystaw i pokazów np.: Przygotowanie zwierzÄ…t gospodarskich do wystaw, Przygotowanie zwierzÄ…t towarzyszÄ…cych do wystaw,

2. Pielęgnacji zwierząt chorych np.: Blok medyczny I i II, Choroby zwierząt egzotycznych, Pierwsza Pomoc, Fizjoterapia, Ośrodki rehabilitacji zwierząt dzikich

3. Animaloterapii, gdzie zajÄ™cia dotyczÄ… nie tylko podstawowych grup zwierzÄ…t wykorzystywanych w terapii, ale np. metod jeszcze maÅ‚o znanych i stosowanych w Polsce, jak chociażby Hirudinologia, czy Wykorzystanie ptaków w terapiach zwierzÄ™cych.