Agro Bio Tech jako priorytetowy obszar badawczy łączy w sobie nauki z kilku wiodących dyscyplin UPL: rolnictwo i ogrodnictwo, nauki biologiczne, inżynierię mechaniczną oraz inżynierię środowiska, górnictwa i energetyki.
Rolnictwo i rozwój sektora Agro łączą się obecnie ściśle z zastosowaniem nowoczesnych technik i rozwiązań z różnych dziedzin i dyscyplin. Prace badawcze z tego zakresu wymagają w związku z tym integracji metod badawczych i podejścia interdyscyplinarnego. Prowadzone obecnie na Uniwersytecie Przyrodniczym badania z zakresu rolnictwa i ogrodnictwa w coraz większym stopniu zintegrowane są m.in. z wykorzystaniem innowacyjnych metod biotechnologicznych. Realizowane badania charakteryzuje podejście multiomiczne polegające na analizie danych na wielu różnych poziomach. Dwa najszybciej rozwijające się kierunki badań stanowią badania z zakresu genomiki i fenomiki.
Obszary badawcze realizowane w ramach nauk inżynieryjnych (dyscypliny inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (IŚGiE) i inżynieria mechaniczna (IM)) są bezpośrednio związane z zieloną gospodarką, która jest definiowana jako gospodarka, która wpływa na wzrost dobrobytu ludzi i równości społecznej jednocześnie zmniejszając zagrożenia środowiskowe i niedobór zasobów naturalnych. Tak zwane „zazielenianie gospodarki” w Unii Europejskiej, według strategii Europa 2020, obejmuje rozwój czystych technologii, odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, zrównoważonej konsumpcji i produkcji, zintegrowanej polityki produktowej, zamówień zielonych, zielonych miejsc pracy i środowiska reformy fiskalnej.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP