[ MENU DODATKOWE ]


Nauka dla praktyki

25.08.2016


Gdy temperatura powietrza przekracza 25°C wiele psów zaczyna czuć się niekomfortowo. Dotyczy to nie tylko tych, które przebywają na dworze, ale również domowych pupili. Psy, w porównaniu do człowieka, mają  zdecydowanie mniejsze możliwości radzenia sobie z upałem.

 

Niewielka ilość gruczołów potowych i skóra pokryta sierścią sprawiają, iż istotną rolę w regulacji temperatury ciała odgrywają mechanizmy autonomiczne takie jak przyspieszony oddech  (zianie) i behawioralne w formie poszukiwania chłodniejszego miejsca. Uciążliwość zbyt wysokich temperatur dla psów jest często lekceważona przez właścicieli, o czym świadczy chociażby pozostawianie ich na cały dzień na nasłonecznionym balkonie, czy w zamkniętym samochodzie podczas robienia zakupów.

 

 

 


Nie mamy wpływu na przebieg pogody w lecie, ale naszym psom możemy pomóc przetrwać upały na wiele sposobów. Najważniejszy jest stały dostęp do chłodnej wody i  możliwość schronienia się w zacienionym miejscu. Psom, które są utrzymywane na dworze należy zapewnić specjalnie zacienione miejsce, bo większość bud nie sprawdza się jako schronienie w upalne dni. Należy także pamiętać, że w upał woda szybko się nagrzewa, więc warto pomyśleć o  większej misce (lub kilku) ustawianej w cieniu i częstszym zmienianiu wody. Dla dużego psa dobrym rozwiązaniem jest pozostawianie wody w wiadrze.
     

W przypadku psów przebywających w domu, należy umożliwić im wybieranie najchłodniejszego miejsca takiego jak łazienka, czy przedpokój. Warto pomyśleć też o zmianie godzin dłuższych spacerów; optymalnie byłoby aby przypadały na wczesne godziny ranne i po zachodzie słońca. Niektóre psy w czasie upałów schładzają się wchodząc do wody. Jest to dosyć skuteczna metoda, ale nie powinno się polewać psa zimną wodą (np. z węża ogrodowego, czy z wiadra), bo może to doprowadzić do wstrząsu termicznego. Można natomiast spryskiwać go wodą, czy umożliwić swobodne korzystanie ze zraszacza. W upały nie powinno się zakładać psom metalowych obroży, lecz korzystać z takich, które mniej się nagrzewają i nie parzą skóry.   

 

Najgorzej wysokie temperatury znoszą ciężarne suki oraz osobniki stare i/lub otyłe, więc warto ograniczyć ich aktywność do niezbędnego minimum. Generalnie zabawy z psem związane z intensywnym ruchem, czy bieganie przy rowerze należy pozostawić na chłodniejsze dni, czy późny wieczór.
  

Niedopuszczalne jest zostawianie psa w zamkniętym samochodzie zaparkowanym na słońcu. Temperatura wewnątrz może bardzo szybko osiągnąć wartość dwukrotnie wyższą niż na zewnątrz.   

 

 

 

 

Autor:

dr Wanda Krupa
Katedra Etologii i Podstaw Technologii Produkcji Zwierzęcej
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie fot. {c} Jenny Rollo

 

 

[Artykuł przygotowany w ramach cyklu "Nauka dla praktyki" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie]

 


 


« wstecz