W dniach 12-17.07.2021 odbył się 25 International Folklore Festival „Vitosha” w stolicy Bułgarii Sofii. Była to kolejna możliwość zaprezentowania polskiego dziedzictwa narodowego na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym przez nasz Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

W związku z panującą pandemią festiwal ten miał zupełnie inny charakter niż wcześniejsze, w których nasz Zespół brał udział. Aby zminimalizować ryzyko zachorowań zaproszono tylko po jednej parze z 16 krajów z całego świata a wiele występów oraz prezentacji odbywało się za pośrednictwem transmisji przez Internet. Nasz Zespół reprezentowali Paulina Wasak oraz Krystian Bartuzi a liderem grupy był Tomasz Chmurski.

Był to festiwal konkursowy, w którym oceniano duety taneczne na żywo oraz prezentacje całych grup w formie online. Wszystkie prezentacje oceniane byłby przez 10 osobowe jury, składające się z ekspertów w dziedzinie folkloru z całego świata. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania zapewniając zachowanie wszelkich standardów bezpieczeństwa, przy zastosowaniu wysokiego poziomu technicznego wszystkich transmisji i relacji.

Pomimo wysokiej stawki uczestniczących zespołów biorących udział w festiwalu udało nam się zdobyć sukces i zająć 2 miejsce w kategorii prezentacji scenicznej. Ustąpiliśmy I miejsca tylko zawodowemu zespołowi z Rosji. W kategorii prezentacje online również zostaliśmy docenieni i otrzymaliśmy nagrodę za najpiękniejszy kostium.

Udział w Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych jest świetną okazją do promocji naszego Uniwersytetu, Regionu i Kraju. W trakcie 25 International Folklore Festival „Vitosha” mieliśmy okazje przekazać informacje o kierunkach studiów w języku angielskim i zaprosić do studiowania na naszym Uniwersytecie. Również była to bardzo dobra okazja do promowania naszego regionu i marki Lubelskie Smakuj Życie! Jako Ambasador Lubelszczyzny od lat współpracujemy z Urzędem Marszałkowskim i promujemy nasz region.

Serdecznie Gratulujemy sukcesu całemu Zespołowi i dziękujemy za wspaniałą reprezentację na światowym forum!