Szanowni Państwo
Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „ECOTECH-COMPLEX Seminar. Where Research Meets Applications.
W poniedziałek 2 czerwca 2025 r. o godzinie 14:00 swój wykład pt. „Przygotowanie próbki do datowania radiowęglowego jako klucz do wiarygodnych datowań” będzie prowadziła dr Irka Hajdas, Department of Earth and Planetary Sciences, ETH Zürich.
Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Strona www seminarium:
https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,7931,ecotech-complex-seminar-2-czerwca-2025-r,167038.chtm
Rejestracja:
https://www.umcs.pl/pl/enqForm,ecotech-complex-seminar-poniedzialek-2-czerwca-2025-r,2332.html
Streszczenie
Tylko węgiel występujący w materiale, którego datowanie jest poddawane analizie, zawiera oryginalny sygnał 14C pochodzący z czasu powstania lub osadzania. Oprócz tzw. efektów rezerwuarowych i problemów z kalibracją, które należy wziąć pod uwagę, głównym wyzwaniem w datowaniu radiowęglowym jest wyseparowanie węgla autogenicznego. W laboratorium przygotowującym 14C podejmowane są różne kroki mające na celu zapewnienie dokładności wyników. Przy wyborze metody obróbki próbek niezwykle istotne są różne badania wstępne i kontrola czystości materiału. Mikroskop jest podstawowym narzędziem badawczym, które może dostarczyć informacji na temat niejednorodności próbki. W zależności od materiału można zastosować inne narzędzia analityczne, takie jak spektroskopia w podczerwieni (IR) i analiza elementarna (EA).
Nowo utworzone laboratorium na UMCS ma na celu wspieranie naukowców w wyborze optymalnego materiału i wykonywaniu preparatyki chemicznej próbek 14C. Wybrana i oczyszczona frakcja próbki jest następnie gotowa do analizy 14C w placówce wybranej przez użytkownika. Procedura ta może przyspieszyć czas realizacji zamówienia i ułatwić bliższą współpracę interdyscyplinarną.
tel.: 81 537 57 35
e-mail: ecotech@umcs.pl
www.ecotech.umcs.pl
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Pl. M. Curie-Skłodowskiej 5
20-031 Lublin
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP