Zaproszenie na konferencję “Osobowości Lubelskiej Nauki”

W dniu 16.05.2024 r. o godzinie 10.00 w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego odbędzie się konferencja poświęcona pamięci prof. dr hab dr h.c. Laury Kaufman, jednej z założycielek oraz pierwszej prezes Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

W trakcie spotkania przedstawione zostaną dokonania naukowe Profesor Laury Kaufman oraz aktualne badania naukowe z zakresu genetyki zwierząt prowadzone przez jej następców. O godzinie 9.00, przed rozpoczęciem spotkania, delegaci LTN złożą kwiaty na grobie Profesor Laury Kaufman na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Referat wygłasza prof. Laura KaufmanProfesor Laura Kaufman (ur. 16 maja 1889 w Krakowie, zm. 9 sierpnia 1972) – polska biolog, pierwsza kobieta z tytułem profesora zootechniki w Polsce. Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła w 1906 r. Stopień doktora uzyskała w 1916 r. Po wojnie pracowała w Instytucie Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach od 1919 roku. Habilitowała się w 1930 r. W 1945 r. zatrudniono ją jako profesora genetyki i drobiarstwa na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (obecnie Wydział Agrobioinżynierii w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie). 25 września 1954 roku trzymała tytuł profesora zwyczajnego zootechniki jako pierwsza kobieta w Polsce. Była honorowym prezesem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, pierwszym prezesem i honorowym członkiem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego oraz pierwszym honorowym doktorem Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie.

Zdjęcia: Archiwum UP w Lublinie
Strona internetowa Lubelskiego Towarzystwa Naukowego