XXXIII Wystawa – Aukcja Koni Rasy Zimnokrwistej

5 października 2023 r. w ARENIE Konnej Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się XXXIII Wystawa-Aukcja Koni Rasy Zimnokrwistej organizowana przez naszą Uczelnię oraz Lubelski Związek Hodowców Koni.

aukcja koni na arenie konnej UP w LublinieLubelski Związek Hodowców Koni od ponad 100 lat promuje polską hodowlę: prowadzi dokumentację hodowlaną, ocenę wartości hodowlanej, ocenę wartości użytkowej, szkolenia na hodowców oraz identyfikację pogłowia masowego.

koń na XXXIII Wystawa-Aukcja Koni Rasy ZimnokrwistejCzempionem koni rasy sokólskiej został kasztanowaty ogier Botoks hod. i wł. Marcin Zdybel, a Wiceczempionem gniady ogier Wirek hod. Stanisław Słoikowski i wł. Adam Rak.

koń na XXXIII Wystawa-Aukcja Koni Rasy ZimnokrwistejWśród Polskich Koni Zimnokrwistych triumfował gniady ogier Santor hod. i wł. Magdalena Kot, a tytuł Wiceczempiona dostał Lotandows.

plac z akcesoriami dla koni przed Areną Konną Uniwersytetu Przyrodniczego w LublinieWydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przyciągnęło hodowców z całej Polski.

Arena Konna UP w LublinieStacja Badawcza i Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii to nowoczesny kompleks, w którym znajduje się m.in. hipodrom, centrum fizjoterapii dla koni, kryta ujeżdżalnia o ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych, część hotelowa dla 40 zwierząt, zwierzętarnia oraz stajnia z 20 boksami. Całość zajmuje powierzchnię ponad 5 hektarów. Jest również przestrzeń dydaktyczna w postaci przeszklonej sali wykładowej na 60 osób. Ośrodek to miejsce zarówno dla studentów i pracowników jak i przestrzeń do organizowania m.in. międzynarodowych zawodów czy innych wydarzeń jeździeckich.

Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i  Hipoterapii jest już wiodącym obiektem tego typu w Polsce. Przeznaczony jest gównie dla studentów hipologii i jeździectwa – elitarnego i unikatowego kierunku w skali naszego kraju. Kierunek jest prowadzony na Wydziale Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki. Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyznało hipologii i jeździectwu Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii „Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu na kierunku”.