Niezmiernie miło nam poinformować, że wynalazek, którego współautorami są naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, otrzymał złoty medal podczas XIV edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2021.
Autorami objętego patentem wynalazku pt. Kompozycja polifenolowa mająca zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych zwłaszcza Alzheimera są prof. dr hab. Anna Bogucka-Kocka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr hab. Dominik Szwajgier, prof. uczelni, Kierownik Pracowni Żywności Ekologicznej Pochodzenia Roślinnego oraz dr inż. Kamila Borowiec z Katedry Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii.
Przedmiotem wynalazku jest innowacyjna kompozycja polifenolowa zawierająca zdefiniowane związki polifenolowe (będące inhibitorami cholinoesteraz) stosowane w prewencji, profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych zwłaszcza choroby Alzheimera. Unikatowa kompozycja zawiera około trzydziestu związków polifenolowych, oznaczonych jakościowo i półilościowo za pomocą cieczowej chromatografii wysokociśnieniowej z detekcją masową.
Kompozycja polifenolowa wg wynalazku oparta jest wyłącznie o składniki pochodzenia roślinnego, takie jak min.: owoce aronii (Aronia melanocarpa), malin (Rubus idaeus), poziomki (Fragaria vesca), brzoskwini (Prunus persica) borówki czarnej (Vaccinium myrtillus), liści pietruszki (Petroselinum crispum).
Obecne w preparacie związki fenolowe wykazują synergizm działania co zwiększa ich potencjał prozdrowotny. Innowacyjna kompozycja bogata w związki fenolowe pochodzenia roślinnego, charakteryzuje się efektywnym ograniczaniem aktywności acetylocholinoesterazy i butyrylochoinoesterazy (enzymów zaangażowanych w rozwój choroby Alzheimera), co ma ogromne znaczenie w zapobieganiu chorób neurodegeneracyjnych w tym choroby Alzheimera. Ponadto preparat wykazuje również właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
Uzyskane wyniki pozwalają z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że preparat posiada duży potencjał wdrożeniowy i jest obiecującym kandydatem do wytworzenia nowych preparatów mających zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych, zwłaszcza Alzheimera, do wykorzystania zarówno w kraju jak i na świecie.
Serdecznie gratulujemy!
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP