Międzynarodowa Konferencja Sadownicza: Przyszłość polskiego jabłka

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin Zakład Ekonomiki Ogrodnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Grójec Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Warszawa Krajowa Unia Producentów Soków, Warszawa Stowarzyszenie Polskich Szkółkarzy, Skierniewice Lubelski Rynek Hurtowy, Elizówka

zapraszają na

Międzynarodową Konferencję Sadowniczą
Przyszłość polskiego jabłka
pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Stanisława Kalemby
w dniu 4 grudnia 2013 roku

w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ul. Akademicka 15

Patronat medialny:

Redakcje czasopism – Owoce Warzywa Kwiaty, Sad Nowoczesny

***     ***

W ostatnich latach zaszły duże zmiany w krajowej produkcji jabłek. Zmieniły się sady, wzrosła produkcja jabłek. Od kilku lat jesteśmy w Europie największymi producentami jabłek, zagęszczonego soku jabłkowego i drzewek jabłoni. W ubiegłym sezonie byliśmy największym na świecie eksporterem jabłek. Odgrywamy dominującą rolę na europejskim rynku jabłek. Są to wielkie sukcesy, które podziwiają sadownicy z innych krajów, którzy się zastanawiają nad dalszym rozwojem produkcji jabłek w Polsce i w swoich krajach.

Nasuwa się jednak kilka zasadniczych pytań. Czy w najbliższej przyszłości zostanie utrzymany wysoki poziom produkcji jabłek po opłacalnych cenach? Czy są jeszcze szanse na dalszy rozwój produkcji jabłek w Polsce i jakie są tego zagrożenia? Czy można zwiększać lub też należy zmniejszać produkcję jabłek, by była opłacalna? Kto ma największe szanse na opłacalną produkcję jabłek, soku zagęszczonego i drzewek jabłoni? Czeka nas dużo pracy i wielka odpowiedzialność. ZASTANÓWMY SIĘ WSPÓLNIE!

W oparciu o poziom opłacalności produkcji jabłek w Europie, zostanie określona konkurencyjność naszych jabłek na rynku europejskim, możliwości ich zagospodarowania, ze szczególnym uwzględnieniem eksportu, wpływ przetwórstwa owocowego i produkcji drzewek na rozwój produkcji jabłek, szanse rozwoju dla małych i dużych gospodarstw o różnej powierzchni sadów, intensywności produkcji i kierunkach zbytu owoców. Sądzę, że ta duża różnorodność w produkcji i w kierunkach zbytu jabłek to wielka siła naszego sadownictwa. Są to wspólne problemy, wymagające integralnego rozwiązania.

Dlatego zapraszamy na konferencję producentów owoców, przetworów jabłkowych, drzewek jabłoni, eksporterów, naszą naukę sadownicza i ekonomiczną, pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Izb Rolniczych, super-i hipermarketów, firm produkujących środki produkcji dla sadownictwa oraz studentów Wydziałów Ogrodniczych i Ekonomicznych. W konferencji wezmą udział sadownicy z Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec i Ukrainy.

W dyskusji głos zabiorą:

1. Prof. Aleksander Melnik, o problemach w rozwoju produkcji jabłek na Ukrainie,
  2. Anna Madej, WPHI Moskwa, o aktualnej sytuacji w eksporcie naszych jabłek do Rosji,
  3. Kazimierz Pochodyła, informacja o gospodarstwach sadowniczych w rejonie Krasnodaru – Rosja,
  4. Wiktor Czebotar, informacja o Białoruskim gospodarstwie sadowniczym.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz

PROGRAM:

9.30
Rejestracja, odbiór materiałów

10.00
Otwarcie
JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, Prof. dr hab. Marian Wesołowski

10.10
Powitania
Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego

10.20
Opłacalność produkcji jabłek w Polsce
Grzegorz Klimek, Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice
Dariusz Paszko, Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin
Jan Świetlik, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

10.50
Koszty przechowania, sortowania i pakowania jabłek
Dominik Woźniak. Firma Rajpol. Wólka Łęczeszycka.

11.00
Opłacalność produkcji jabłek w Zachodniej Europie na przykładzie południowego Tyrolu
Walther Waldner, Lana, Włochy

12.00
Opłacalność produkcji jabłek na Ukrainie
Eugeniusz Naichenko, Kijów, Ukraina

12.30
Przerwa kawowa

13.15
Krótkie wystąpienia:
Stanisław Kalemba – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Roman Jagieliński – prezes grupy producentów "Roja",
Julian Pawlak – prezes Krajowej Unii Producentów Soków,
Witold Boguta – prezes Krajowego Związku Grup producentów Owoców i Warzyw, Warszawa,
Maciej Lipecki – prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy.

14.30
Przyszłość polskich jabłek, możliwości rozwoju, zagrożenia
Eberhard Makosz, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin

15.00

16.00
Zakończenie, obiad

Koszty uczestnictwa:
   Wstęp bezpłatny: pracownicy naukowi, studenci, dziennikarze
   Opłata 30 zł: Członkowie Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych
   Opłata 50 zł: pozostali uczestnicy

Wszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatnie materiały konferencyjne, ciepłe i zimne napoje oraz ciastka w przerwie kawowej i obiad po zakończeniu obrad.

Czynna będzie wystawa środków produkcji oraz czasopism i książek sadowniczych z możliwością zakupu.
Wszelkie informacje na temat konferencji można uzyskać telefonicznie pod numerami:
81 524 71 04,   faxem 81 524 71 05
bądź pocztą elektroniczną na adres e-mail:

,

SPONSORZY: