Wydarzenia specjalne XX Lubelskiego Festiwalu Nauki

Lubelski Festiwal Nauki, który odbywa się w terminie od 15 do 20 września 2024 r. jest największą cykliczną imprezą upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie, a w ramach tegorocznej XX edycji przygotowano dwie niezwykłe debaty z przedstawicielami lubelskich uczelni publicznych oraz Miasta Lublin w Collegium Novum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W środę (18.09) odbyła się debata pt. „Jak żyć długo i szczęśliwie?”, którą moderował dr n. med. Wojciech Brakowiecki, Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W debacie poruszano zagadnienia związane ze stylem życia, aktywnością fizyczną, pracą i funkcjonowaniem w stresie. Z uwagi na to, że odpowiednie odżywianie i wybieranie bezpiecznej oraz dobrej jakościowo żywności wpływa na zdrowie, nie mogło zabraknąć tego aspektu.

Z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie udział spotkaniu wzięła prof. dr hab. Małgorzata Karwowska z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, która przybliżyła tematykę technologii żywności, dbania o jej odpowiednią jakość i bezpieczeństwo, a także wskazała strategie przeciwdziałania marnotrawstwu żywności.

Druga debata pt.: „Czy emocje rządzą? Człowiek i jego emocje w społeczeństwie” odbyła się w czwartek (19.09). Podjęto tematykę wpływu więzi społecznych na jednostkę, aspekty związane z zarządzaniem emocjami i stresem oraz przedstawiono sposoby na zoptymalizowanie dobrostanu emocjonalnego.

O tym, w jaki sposób zwierzęta domowe wpływają na emocje człowieka opowiedziała dr lek. wet. Aleksandra Garbacz, która reprezentowała Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki. Okazało się, że zwierzęta towarzyszące człowiekowi oddziałują w istotny sposób na dobrostan emocjonalny człowieka, co można było zobaczyć obserwując zachowanie suczki Estel, która towarzyszyła uczestnikom debaty.

Tekst: Justyna Libera

Fot. Justyna Libera / Koordynator uczelniany ds. LFN,