Na początku jesieni odkryjemy mniej znane oblicze miasta. Podczas organizowanych przez Urząd Miasta Lublin „Wycieczek Akademickich” będzie można spojrzeć na Lublin z perspektywy natury. Zachęcamy do udziału zorganizowane grupy studentów!
„Wycieczki Akademickie” to bezpłatne spacery po Lublinie i prowadzone w języku polskim lub angielskim. Organizator zapewnia również tłumaczenie na język migowy. Trasy uwzględniają zielone obszary miasta i prowadzą po rzadziej uczęszczanych szlakach oraz miejscach, ciekawych pod względem przyrodniczym.
Program dedykowany jest młodym ludziom. Zapraszamy lubelskich studentów, również zagranicznych – wycieczki będą odbywać się w języku polskim jak i angielskim. Prosimy o zgłoszenia od zorganizowanych grup. W celu ustalenia konkretnego terminu, prosimy o bezpośredni kontakt: e-mail: ; tel.: 81 466 2515.
Celem Wycieczek jest:
W ofercie znajdują się trzy trasy: spacer „Natura i kultura Lublina”, a także spacery „Przyrodniczy Lublin”, w dwóch wariantach: po parku akademickim i osiedlu im. Adama Mickiewicza oraz w Dolinie rzeki Bystrzycy. W roli przewodników wystąpią Magdalena Łuczyn oraz Jakub Orłowski czyli „Inspektor Bywak”, którzy w niepowtarzalny sposób potrafią opowiadać o Lublinie i znani są z wielu spacerów organizowanych dotychczas w mieście.
Uczestnicy spaceru prowadzonego przez Magdalenę Łuczyn (pilotkę wycieczek w miejskim programie „Przewodnicy Inspiracji”, autorkę projektu „Spacery sąsiedzkie: Bronowice”), odkryją mniej klasyczne oblicze miasta, poznają Lublin z innej, niecodziennej perspektywy. W programie wycieczek przewidziano ulotne doznania, zapachy, piękne widoki, odkrywanie nietuzinkowych miejsc, zapomnianych zaułków. Przewodniczka poprowadzi grupy znanymi jej skrótami i zakamarkami. Uczestnicy zobaczą jak współgra w mieście natura i kultura, jak przenika się to, co jest wytworem człowieka i to, co należy do przyrody.
Wycieczka rozpocznie się pod Galerią Labirynt, uczestnicy przejdą następnie do Ogrodu Saskiego, przez plac Litewski, w kierunku Starego Miasta. Każdy spacer będzie miał wymiar edukacyjny. Uczestnicy dowiedzą się co to są parklety, ogrody deszczowe i pomniki przyrody, zajmą miejsca w „zielonej sali wykładowej” na Starym Mieście. Odkryją skarby kultury przestrzeni, zwrócą uwagę na inspiracje przyrodą w architekturze i sztuce Lublina.
Spacery prowadzone po Lublinie przez Jakuba Orłowskiego, Inspektora Bywaka, to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się roślinom i zwierzętom, które tworzą naturalną warstwę miasta i są jego mieszkańcami. Krzewy i drzewa, ptaki i ssaki, ludzie i zwierzęta żyją na jednej przestrzeni, mniej lub bardziej ze sobą oddziałując. To także okazja, aby zastanowić się, dlaczego te, a nie inne zwierzęta zamieszkują nasze miasto. Przewodnikiem spacerów przyrodniczych będzie Jakub Orłowski – z wykształcenia inżynier leśnictwa, a z zamiłowania edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, fotograf przyrody i krajobrazów. Przeprowadził setki godzin zajęć terenowych w całej Polsce, uczestnik obozów ornitologicznych, monitoringów, autor kilku wystaw fotografii przyrodniczej. Prowadzi internetowy profil „Inspektor Bywak”.
Wycieczka poprowadzi przez Park Akademicki (start pod Chatką Żaka), gdzie uczestnicy przejmując rolę badaczy-przyrodników, zapoznają się z rosnącymi tam gatunkami drzew oraz z ptakami, które zamieszkują ten i inne parki Lublina. Następnie, spacerując po osiedlu Adama Mickiewicza, biorący udział w spacerze zastanowią się wspólnie jak wygląda przyroda osiedli mieszkaniowych, co ją tworzy i jak mieszkańcy mogą ją chronić.
Spacer rozpocznie się na parkingu przy Zalewie Zemborzyckim (aleja Kazimierza Bryńskiego). Będzie to doskonała okazja na odkrycie bardziej „dzikiej” części naszego miasta. Grupa przejdzie nad Bystrzycę, a potem kładką w mniej znany, zielony Lublin. Uczestnicy zastanowią się jak rzeka zmienia najbliższe otoczenie, zobaczą ślady żerowania bobrów i przy odrobinie szczęścia przemykającego gdzieś zimorodka. Spacer zakończy się obserwacją ptaków (mewy, rybitwy, perkozy) na Zalewie Zemborzyckim.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP