W dniach 18-21.06.2023 r. w ramach projektu „AgroBiosNewGen” odbyły się 2 wizyty studyjne.
Pierwsza wizyta studyjna odbyła się 19.06.2023 r. w Centrum Fenomiki Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Bezpośrednio przed wizytą studyjną osoby uczestniczące w tym wydarzeniu wzięły udział w części informującej o postępach w realizacji projektu oraz zapoznały się z działalnością naukową i dydaktyczną poszczególnych partnerów. Wizytę studyjną otworzył JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Postęp w realizacji projektu oraz poszczególne jego etapy przedstawił prof. dr hab. inż. Sławomir Kocira (UPL) i doc. dr hab. Agnieszka Szparaga z Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach. Potencjał naukowo-badawczy i dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawiła Pani dr inż. Magdalena Sozoniuk. Możliwości badawcze i analityczne Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach przedstawił dr Jan Honza. Uniwersytet Rolniczy w Nitrze został przedstawiony przez mgr inż. Wiktora Stankievicha. Możliwości współpracy oraz potencjał badawczy i dydaktyczny Uniwersytetu del Salvador w Buenos Aires przedstawiła dziekan Wydziału Rolniczego i Nauk Weterynaryjnych Marina Sansinena.
W wizycie studyjnej w Centrum Fenomiki Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wzięło udział więcej osób niż planowano bo 26 osób (7 osób z USB, 3 osoby z SUA, 2 osoby z USAL i 14 osób z UPL). W trakcie wizyty studyjnej zapoznano się z nowoutworzonym centrum Fenomiki Roślin. Poznano możliwości realizacji badań oraz zasady korzystania z tego nowoczesnego obiektu. Duże zainteresowanie wzbudziła możliwość realizacji wspólnych badań wazonowych oraz możliwości analityczne jakie w najbliższej przeszłości uzyska to Centrum. Rozpoczęto wstępne rozmowy między partnerami projektu o wspólnych projektach z wykorzystaniem potencjału badawczego Centrum Fenomiki Roślin. W ramach wizyty studyjnej dodatkowo zaprezentowano mieszczącą się w pobliżu najnowocześniejszą w Polsce uniwersytecką Stację Badawczą i Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Druga wizyta studyjna odbyła się 20.06.2023 r. w Greenland Technologia EM sp. z o.o. Jest to przedsiębiorstwo położone w województwie lubelskim, które produkuje m.in. preparaty mikrobiologiczne stosowane w produkcji roślinnej. Udział w tej wizycie studyjnej wzięło 20 osób (7 osób z USB; 3 osoby z SUA, 2 osoby z USAL i 8 osób z UPL).
W trakcie wizyty w ww. przedsiębiorstwie przedstawiciele przedsiębiorstwa (Prezes Zarządu Paulina Zajączkowska, Technolog Marcin Wikira i Malwina Zając) zaprezentowali uczestnikom zasady rejestracji produktów biostymulujących w Polsce. Omówili zakres badań rejestracyjnych oraz zasady komercjalizacji i wdrażania do produkcji wyników badań naukowych. Po zapoznaniu się z ww. aspektami uczestnicy zwiedzili firmę począwszy od przygotowania surowców do produkcji poprzez produkcję, aż po magazyn i dystrybucję. Wizyta studyjna okazała się bardzo owocna, gdyż po zakończonej prezentacji przedsiębiorstwa przeprowadzono dyskusję i ustalono współpracę partnerów projektu z przedsiębiorstwem w zakresie realizacji prac badawczych i rozwojowych nad nowymi preparatami, które firma chciałaby wprowadzić do swego portfolio. Podjęto też wspólne rozmowy nad aplikacją o fundusze krajowe i europejskie pozwalające na realizację badań B+R i wdrożenie do produkcji nowych preparatów biostymulujących.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP