Wizyta prof. José Rafaela Marquesa da Silvy – Wicedyrektora Instytutu Mediterranean Institute for Agriculture, Environment and Development

11 czerwca 2024r. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie miała miejsce wizyta wicedyrektora Instytutu Mediterranean Institute for Agriculture, Environment and Development (MED) prof. José Rafaela Marquesa da Silvy.

zdjęcie grupowe uczestników spotkaniaZ ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w spotkaniu uczestniczyli: prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. dr hab. Edmund Lorencowicz, Kierownik Zakładu Eksploatacji Maszyn Rolniczych i Urządzeń Ekoenergetycznych oraz Marlena Wosiak koordynator Biura Projektów Międzynarodowych.

Mediterranean Institute for Agriculture, Environment and Development (Śródziemnomorski Instytut Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju) został założony w 2020 roku i jest obecnie największą w Portugalii państwową jednostką badawczą zajmującą się zagadnieniami dotyczącymi zintegrowanego rolnictwa i leśnictwa, żywności, środowiska i rozwoju obszarów wiejskich w rejonie śródziemnomorskim.

goście podczas przedstawiania prezentacji na temat swojej placówkiSiedzibą Instytutu jest Uniwersytet w Évora. Część ośrodków badawczych mieści się również w miejscowościach Beja i Faro. jednostka zatrudnia łącznie 424 naukowców, w tym 111 doktorantów. Jej główną misją jest promowanie zrównoważonego rozwoju ekosystemów i bezpieczeństwa żywnościowego, zapewnienie ochrony bioróżnorodności i wielofunkcyjności krajobrazu.

rektor Sołowiej oraz Marlena Wosiak w trakcie rozmowy z goścmiProwadzone w jednostce badania dotyczą ośmiu obszarów tematycznych: gaje oliwne i oliwa z oliwek; uprawa winorośli i enologia; ogrodnictwo; produkcja zwierzęca i zdrowie; system pasterski agro-silvo -Montado; irygacja w rolnictwie; bioróżnorodność; dynamika i zarządzanie obszarami wiejskimi.

Celem Instytutu jest przede wszystkim udzielanie odpowiedzi na pytania i problemy, które pojawiają się w praktyce, a przede wszystkim wiążą się z nową rzeczywistością w obliczu zmian klimatycznych.

tekst: dr Małgorzata Cegiełko / BPM
fot. mgr Damian Bartnik /DRiP