„Utworzenie wirtualnego spaceru po Lublinie z użyciem platformy ArcGIS Online”, to projekt zrealizowany przez studentki z Geodezyjnego Koła Naukowego „Equator”, które działa na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Projekt, współfinansowany był ze środków Gminy Lublin i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,  powstał w ramach konkursu „Program Wspierania Inicjatyw Akademickich” (umowa nr 70/WSP/21), ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Lublin.

Link do wersji StoryMaps w języku polskim
Zobacz
Link do wersji StoryMaps w języku angielskim
Zobacz

W projekcie przedstawiono alternatywę dla tradycyjnych map – mapy wirtualne opracowane z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS i jego aplikacji – StoryMaps. Wynikiem prac jest wirtualny spacer po atrakcyjnych miejscach turystycznych, wydarzeniach kulturalnych oraz ośrodkach sportowych na terenie Lublina.

Pokazane zostały szerokie perspektywy jakie stwarza Miasto Lublin, nazywane też Miastem Inspiracji – duży wybór uczelni, instytucji i organizacji wspierających rozwój młodych ludzi oraz licznie odbywające się wydarzenia kulturalne i sportowe. Projekt adresowany głównie do młodych ludzi – studentów i potencjalnych studentów – może być również wykorzystywany przez inne osoby, np. mieszkańców Lublina lub turystów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych użytkowników wirtualnego spaceru, narracja dostępna jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Do tworzenia StoryMaps wykorzystano ogólnodostępne dane zamieszczone na stronach internetowych, darmowe szablony i podkłady map w aplikacji StoryMaps, autorskie zdjęcia oraz materiały udostępnione przez niektóre instytucje, np. Bramę Grodzką – ,,Teatr NN”. Dostęp do wirtualnego spaceru po Lublinie jest otwarty, wystarczy przeglądarka internetowa.

Wirtualny spacer z pewnością jest innowacyjną formą zwiedzania Lublina. Może  zachęcić do: odwiedzenia miasta, zamieszkania w nim, czy wyboru Lublina jako miejsca do studiowania. Różnorodne formy prezentacji oraz barwne opisy licznych i atrakcyjnych miejsc, obiektów i wydarzeń, dają szerszy pogląd o Lublinie, jako miejscu niezwykle atrakcyjnym. Dzięki opracowaniu wirtualnego spaceru po Lublinie, potencjał jaki niesie za sobą miasto, może dotrzeć teraz do większego i zróżnicowanego grona odbiorców.

Projekt wykonały studentki kierunku geodezja i kartografia – członkinie Geodezyjnego Koła Naukowego „Equator”: Agnieszka Sokołowska, Monika PiwkoOlga Pańkowska, pod opieką dra hab. Andrzeja Mazura, prof. uczelni, mgr inż. Barbary Kępowicz i mgr inż. Patrycji Pochwatki.

lublin.eu z dn. 23.12.2021 r.
Zobacz
lubelskie.info z dn. 24.12.2021 r.
wiadomoscilublin.pl
Zobacz
polishscience.pl z dn. 29.11.2021 r.