W dniach 22 października oraz 12 listopada 2024 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się I i II edycja Wielkiej Lekcji „Człowiek w środowisku”. Wydarzenie było wprowadzeniem do wojewódzkiego konkursu ekologicznego dla szkół ponadpodstawowych i zgromadziło aż 1230 uczniów z 42 szkół. Rejestracja na konkurs potrwa do 29 listopada br.
Wielką Lekcję „Człowiek w środowisku” rozpoczął prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, który przywitał organizatorów i partnerów wydarzenia, prelegentów oraz przybyłych gości, czyli uczniów, dyrektorów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego. W sumie na Wielką Lekcję „Człowiek w środowisku” zgłosiło się 1230 uczniów z 42 szkół.
Na początku spotkania głos zabrała dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. uczelni – prorektor ds. studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która przybliżyła kwestie dotyczące działalności edukacyjnej Uniwersytetu oraz oficjalnie otworzyła Wielką Lekcję „Człowiek w środowisku”. Następnie wystąpił prodziekan Wydziału Inżynierii Produkcji dr hab. inż. Andrzej Mazur, prof. uczelni – przedstawił informacje na temat kierunków studiów realizowanych na Wydziale i związanych bezpośrednio z konkursem „Człowiek w środowisku”. Następnie głos zabrała Agata Zielińska z-ca dyrektora Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, który jest fundatorem nagród – laptopów dla 3 najlepszych laureatów konkursu oraz 2-dniowych warsztatów terenowych dla 50 najlepszych finalistów konkursu. W dalszej części Dział Rekrutacji i Promocji przedstawił ofertę edukacyjną i warunki studiowania na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. A następnie uczniów ze szkół i zgromadzonych gości powitały Dyrektor z VI LO w Lublinie oraz I LO w Chełmie – Marzena Kamińska oraz Halina Smyk.
Pierwszy wykład Wielkiej Lekcji pt. „Człowiek a środowisko – z życia wzięte”, będący wstępem do dalszych prezentacji przedstawił dr hab. inż. Artur Serafin, prof. uczelni. Kolejne wykłady zaprezentowali: dr hab. inż. Alina Kowalczyk-Juśko, prof. uczelni; dr hab. inż. Jacek Kapica, prof. uczelni; prof. dr hab. inż. Tadeusz Siwiec; dr hab. inż. Michał Marzec, prof. uczelni oraz dr Kamil Nieścioruk. Wykłady te odpowiednio dotyczyły biomasy, fotowoltaiki, wykorzystania wód opadowych, charakterystyki przydomowych oczyszczalni ścieków oraz wykorzystania map w życiu codziennym.
Na zakończenie prof. Krzysztof Jóźwiakowski podziękował współorganizatorom i prelegentom oraz uczniom za udział w wydarzeniu oraz przedstawił warunki III edycji wojewódzkiego konkursu ekologicznego – „Człowiek w środowisku”, które są dostępne na stronie: https://up.lublin.pl/blog/czlowiek-w-srodowisku
Serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji konkursu. Rejestracji do udziału w konkursie należy dokonać najpóźniej do dnia 29.11.2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego.
Organizatorami Wielkiej Lekcji i konkursu są: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie; Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie; VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie; I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie; Roztoczański Park Narodowy; Poleski Park Narodowy oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Konkurs ekologiczny „Człowiek w środowisku” został objęty patronatem honorowym przez: JM rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka, Wojewodę Lubelskiego – Krzysztofa Komorskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego – Jarosława Stawiarskiego; Prezydenta Miasta Lublin – Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Chełm – Jakuba Banaszka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty – Tomasza Szabłowskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Kurier Lubelski.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP