W dniach 2-03.02.2023 w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyły się warsztaty tematyczne dla finalistów I etapu konkursu ,,Człowiek w Środowisku”. To przedstawiciele szkół z Lublina i regionu, którzy podczas zajęć mieli okazję do zapoznania się z tematyką m.in. inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego, ekoenergetyki.

Spotkanie w budynku Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego Nowych Technologii w Inżynierii Rolniczej rozpoczęła prorektor ds. studenckich i dydaktyki, dr hab. Urszula Kosior – Korzecka, prof. Uczelni, a także prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, organizator ,,Wielkiej Lekcji”.W programie znalazły się następujące warsztaty:

Fotowoltaika –energia ze słońca – prowadzący: dr hab. inż. Jacek Kapica, prof. uczelni, dr inż. Marek Ścibisz

Wykorzystanie biomasy w procesie spalania i fermentacji – prowadzący: dr hab. inż. Artur Kraszkiewicz, prof. uczelni, dr hab. inż. Alina Kowalczyk-Juśko, prof. uczelni

Mikroorganizmy w bioremediacji środowiska – prowadząca: dr inż. Kamila Rybczyńska-Tkaczyk, dr hab. inż. Justyna Bohacz, prof. uczelni

Technologie oczyszczania oraz zagospodarowania wód i ścieków – prowadzący: dr hab. inż. Michał Marzec, prof. uczelni, dr inż. Agnieszka Listosz, mgr inż. Karolina Jóźwiakowska, prof. dr hab. inż. Tadeusz Siwiec

Procesy zagospodarowania odpadów z przemysłu rolno-spożywczego – prowadzący: dr inż. Maciej Combrzyński, prof. dr hab. inż. Tomasz Oniszczuk

Finał konkursu odbędzie się 03.03.2023r, w którym wyłonionych zostanie 50 laureatów.

Organizatorami konkursu są: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – Katedra Inżynierii Środowiska i Geodezji, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy oraz Kurier Lubelski. Partnerami konkursu są Kuratorium Oświaty w Lublinie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

Lubelskie. Naukowcy i uczniowie wspólnie dla środowiska | Kurier Lubelski

Fot. Maciej Niedziółka, DRiP