W dniach 17-18 października 2024 roku pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wzięli udział w warsztatach z zakresu komunikacji międzykulturowej #INTERLAB+  (dla kadry dydaktycznej i administracyjnej). Warsztaty zostały zorganizowane przez Zespół ds. szkoleń międzynarodowych Erasmus+ (TCA) we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz zespołem trenerskim.

Warsztaty międzykulturowe #INTERLAB+ dla pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w LublinieTrenerka prowadząca warsztaty – Katarzyna Kucharska –  poruszała tematy związane z różnicami międzykulturowymi w życiu akademickim i codziennym, szokiem kulturowym, strategiami akulturacji oraz zasygnalizowała potrzebę odniesienia się do innych kultur w kontekście naszej kultury. Zajęcia umożliwiły uczestnikom zdobycie praktycznej wiedzy, pomocnej w codziennych sytuacjach zawodowych i społecznych wymagających kompetencji międzykulturowych.
Warsztaty międzykulturowe #INTERLAB+ dla pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, zarówno kadry dydaktycznej, jak i administracyjnej. Uczestnicy docenili zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty, które wzbogaciły ich wiedzę w zakresie współpracy w zróżnicowanym kulturowo środowisku.

Edukacja międzykulturowa ma dziś kluczowe znaczenie w obliczu coraz większej globalizacji i zróżnicowania społeczeństwa. Zwiększona świadomość w tym obszarze pozwoli skuteczniej przełamywać uprzedzenia, stereotypy i bariery komunikacyjne, a także przygotuje do efektywnej współpracy z osobami pochodzącymi z różnych kultur. W kontekście współpracy międzynarodowej, zarówno akademickiej, jak i zawodowej,  kompetencje międzykulturowe stanowią kluczowy element w budowaniu relacji, prowadzeniu badań o zasięgu międzynarodowym oraz przygotowywaniu się do pracy w wielokulturowych zespołach.

Biuro Mobilności Akademickiej