Wizyta dzieci z Przedszkola nr 86 w Lublinie

5 czerwca 2024 r. gościliśmy grupę pięciolatków „Żuczki” z Przedszkola nr 86 w Lublinie. Dzieci wzięły udział w warsztatach botanicznych pn. “Poznajemy rośliny, ich aromat i zapylacze”, a następnie udały się na zwiedzanie Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

dzieci podczas warsztatów botanicznych W pierwszej części warsztatów przedszkolaki zapoznano z kilkoma gatunkami roślin leczniczych i kosmetycznych, między innymi: nagietek lekarski (Calendula officinalis), lawendę lekarską (Lawendula officinalis) i pelargonię wielkokwiatową (Pelargonium grandiflorum) oraz ich aromaty w postaci olejków eterycznych. Ponadto zaprezentowano różne zapylacze. Omówiono rolę i obecność nektaru oraz ziaren pyłku w kwiatach. Przedstawiono także wstępne elementy mikroskopowania i przeprowadzono obserwacje zarodników skrzypu (Equisetum sp.).

W ramach zajęć praktycznych dzieci:
– wykonały kompozycję kwiatową, używając w dekoracji imitacji owadów zapylających  oraz aromatyzujące woreczki zapachowe z kwiatów roślin leczniczych i olejków eterycznych,
– obserwowały ruch hapterów w zarodnikach skrzypu.

W drugiej części warsztatów goście zwiedzili Bibliotekę Główną Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w tym między innymi: wypożyczalnię, magazyn książek, informatorium, taras widokowy, czytelnię, kabiny akustyczne, a także zapoznały się z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

dzieci podczas warsztatów botanicznychW przerwie uczestnicy mieli zaplanowany czas na poczęstunek w oddziale informacji naukowej i relaks na zielonym tarasie biblioteki.

Warsztaty przeprowadzili pracownicy Katedry Botaniki i Fizjologii Roślin Wydziału Biologii Środowiskowej.

Multimedia: mgr Oliwia Gut & mgr Damian Bartnik /DRiP
Wideorelacja