Vincenzo Longo Profesorem Honorowym UP w Lublinie

Profesor Vincenzo Longo, związany z Instytutem Biologii i Biotechnologii Rolniczej Krajowej Rady Naukowej (Oddział w Pizie), 11 października 2024r. został Profesorem honorowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uroczystość odbyła się w się w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Prof. Vincenzo Longo od wielu lat współpracuje z Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej, głównie z pracownikami Zakładu Patofizjologii. Inicjatorem współpracy był prof. dr hab. Ryszard Bobowiec. Wspólne badania dotyczą głównie wykorzystania czynników pochodzenia roślinnego w terapii raka wątrobokomórkowego u zwierząt i ludzi oraz oceny aktywności enzymów cytochromów P450 w komórkach raka wątroby.

Od 2018 roku prof. Longo współpracuje również z dr hab. Urszulą Kosior-Korzecką, prof. uczelni. Ich wspólne badania dotyczą głównie wpływu zmian statusu oksydacyjnego w komórkach przysadki gruczołowej na ich aktywność wydzielniczą, ekspresję kisspeptyn, neurokininy B, dynorfiny A i ekspresję ich receptorów oraz znaczenia tych zależności w etiopatogenezie zaburzeń endokrynologicznych układu rozrodczego przeżuwaczy.

Uroczystości nadania tytułu Profesora Honorowego przewodził JM Rektor UP w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Laudację wygłosiła Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. uczelni. Zwieńczeniem uroczystości był wykład prof. Vincenzo Longo w którym przedstawił on swoje najważniejsze osiągnięcia naukowe. Po zakończonej ceremonii na ręce nowego Profesora Honorowego spłynęły liczne gratulacje.

Prof. Vincenzo Longo urodził się 19 stycznia 1957 roku we Włoszech. Dorastał w San Demetrio Corone, piętnastowiecznym miasteczku w Kalabrii, które opuścił wiele lat później, aby studiować w Toskanii.

W 1983 roku uzyskał dyplom z zakresu nauk biologicznych na Uniwersytecie w Pizie. Wkrótce po ukończeniu studiów został pracownikiem Instytutu Mutagenezy i Różnicowania Narodowej Rady Badań Naukowych w Pizie. W 1989 roku uzyskał stopień naukowy w zakresie nauk farmakologicznych i fizjologicznych, a w 1990 roku został zatrudniony we wspomnianej wyżej jednostce. W kolejnych latach związany był z Instytutem Fizjologii Klinicznej, a następnie z Instytutem Biologii i Biotechnologii Rolniczej NRC w Pizie.

W trakcie swojej kariery naukowej prof. Longo odbył szereg staży oraz zdobywał doświadczenie pełniąc odpowiedzialne funkcje w wielu komitetach, towarzystwach i stowarzyszeniach naukowych. Profesor prowadzi aktywną współpracę badawczą z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi i uniwersytetami. Od 2005 roku jako główny prelegent, wziął udział w 46 kongresach i konferencjach. Jest autorem i współautorem ponad 150 artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach z Impact Factor. Był kierownikiem lub koordynatorem 56 projektów badawczych, recenzentem publikacji w wielu czasopismach naukowych, wielokrotnie oceniał również projekty grantowe

Zainteresowania badawcze Profesora są wielokierunkowe. Należą do nich między innymi badania nad biochemiczną i molekularną regulacją układu enzymów metabolizujących ksenobiotyki, enzymów detoksykujących i przeciwutleniaczy, a także nutragenomiki i żywności funkcjonalnej.

W wolnym czasie Profesor pasjonuje się: wspinaczką górską, jazdą na rowerze, książkami historycznymi oraz piłką nożną.

fot. Maciej Niedziółka /DRiP UP w Lublinie