Rektor i Senat Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
mają zaszczyt zaprosić na

uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
prof. dr. hab. Lucjanowi Pawłowskiemu

21 października 2022 r., godz. 10:00 Centrum Kongresowe
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie ul. Akademicka 15

Program uroczystości

Hymn państwowy
Wystąpienie JM Rektora
prof. dr. hab. Krzysztofa Kowalczyka
Odczytanie uchwały Senatu
dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą
Laudacja
prof. dr hab. Stanisław Baran
Nadanie tytułu doktora honoris causa
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
prof. dr. hab. Lucjanowi Pawłowskiemu
Gaude Mater Polonia
Wykład Doktora Honoris Causa
prof. dr. hab. Lucjana Pawłowskiego
,,Rola rolnictwa w przeciwdziałaniu zmianom klimatu”
Gaudeamus Igitur

Fragment laudacji przygotowanej przez prof. dr. hab. Stanisława Barana:

Profesor Lucjan Pawłowski posiada ogromne zasługi w kształceniu kadry naukowej. Wypromował 13 doktorów z zakresu inżynieria środowiska, z czego 4 uzyskało stopień doktora habilitowanego, a 1 tytuł profesora. Był wielokrotnym recenzentem prac doktorskich (10), habilitacyjnych (22) i wniosków (12) o tytuły profesorskie, a ośmiokrotnie był wyznaczony przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów, jako superrecenzent. Ponadto wykonał recenzje 4 prac doktorskich i 1 wniosku na stanowisko profesora w Australii, 3 prac doktorskich w Indiach oraz 2 wniosków o zatrudnienie na stanowisku profesora w USA.

Profesor Lucjan Pawłowski posiada wyjątkowo bogatą działalność na rzecz towarzystw i organizacji naukowych, w których pełnił 24 prestiżowe funkcje. Ukoronowaniem kariery Profesora Lucjana Pawłowskiego był Jego wybór w 2010 roku na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Fakt ten, a także ogromna wiedza naukowa i doświadczenie organizacyjne Profesora Pawłowskiego sprawiły, że w tej instytucji pełnił/pełni prestiżowe funkcje jako: Zastępca Przewodniczącego Rady Kuratorów Wydziału IV Nauk Technicznych; Przewodniczący Prezydium Komitetu Inżynierii Środowiska Wydziału IV Nauk Technicznych; Członek Komitetu Prognoz “Polska 2000 Plus”; Przewodniczący Komitetu Inżynierii Środowiska Wydziału VII – Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych; Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN z siedzibą w Zabrzu; Członek Rady Upowszechniania Nauki; Członek Oddziału PAN w Lublinie.

Za wyjątkowe zaangażowanie w realizacji innowacyjnych badań naukowych o dużym znaczeniu poznawczym i potencjale aplikacyjnym, upowszechnianiu i wdrażaniu wyników badań oraz w działalności organizacyjnej, Profesor Lucjan Pawłowski otrzymał liczne nagrody i odznaczenia:
• Nagrody (2) Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
• Nagrody (3) Ministra Środowiska.
• Srebrny Krzyż Zasługi.
• Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
• Medal Komisji Edukacji Narodowej.
• Złotą Odznakę Ministra Kultury za Wkład do Rozwoju Kultury.
• Medal za Zasługi w Rozwoju Województwa Lubelskiego.
• Medal Prezesa Rady Ministrów za Zasługi dla Wynalazczości.
• Odznakę Honorową Ministra Środowiska za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
• Tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej.
• Tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Za aktywną działalność międzynarodową Profesor Lucjan Pawłowski otrzymał:
• Medal Paul Sabatier, Francja. (1983).
• Złotą Odznakę Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. (1986).
• Medal Catholic University of Leuven, Belgia. (1985).
• Honorary Professor: Zhejiang A&F University, Chiny. (1991).
• Godność Profesora Honorowego Chińskiej Akademii Nauk. (1997).