UP w Lublinie oraz firma “ZETO” Lublin tworzą wspólnie innowacyjną aplikację dla rolników

Miło nam poinformować, że Zakład Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła oraz Katedra Herbologii i Technik Uprawy Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wraz z Zakładem Elektronicznej Techniki Obliczeniowej “ZETO” Sp. z o.o. pozyskali dofinansowanie na realizację projektu “Innowacyjne rozwiązanie informatyczne oparte o sztuczną inteligencję i hybrydowe systemy ekspertowe wspierające podejmowanie celnych decyzji biznesowych w rolnictwie w uprawie roślin i hodowli zwierząt”.

Projekt zakłada wytworzenie aplikacji, wspierającej Rolników i Hodowców bydła w lepszym planowaniu i optymalizacji ich działalności. Powstanie ona na podstawie badań, prowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Dotychczas nie prowadzono badań w tym zakresie z wykorzystaniem najnowszych technik informatycznych zarówno w Polsce jak i w Europie.

Aplikacja docelowo będzie dostępna dla każdego zainteresowanego gospodarstwa, które będzie chciało efektywnie i precyzyjnie pod względem zasobów podejmować decyzję i zalecenia w hodowli zwierząt i agronomii, a także zapewni m.in. szybkie powiadomienia o bieżących terminach, naborach wniosków, dostęp do plannera dotyczącego hodowli roślin i zwierząt, prognozy pogody i systemu podpowiedzi dotyczących różnych działań w gospodarstwie, systemu odbierania wyników laboratoryjnych badań dotyczących roślin i zwierząt, modułu kontaktu z urzędem/wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta)/ wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska dotyczący składania planów i raportów m.in planu nawożenia azotem – integracja na poziomie EPUAP oraz dostęp do autorskiego modułu sztucznej inteligencji – szereg podpowiedzi i wskazówek dotyczący uprawy roślin i hodowli zwierząt na podstawie wprowadzonych informacji i modułem map.