„Czy czuję zapach? Nie czuję nic. Otóż to — bo kwiat nie pachnie sam z siebie. Trzeba poruszyć łodygą, wtedy kwiat czuje, że ktoś się nim zainteresował. I zaczyna wysiewać swój zapach. Kwiaty nie pachną dla siebie, tylko zawsze dla kogoś. Na każde poruszenie kwiat zareaguje zapachem — jest naiwny i lekkomyślny, każdemu chce się podobać.”

R. Kapuściński, „Imperium”

22 września 2021 r. odbyły się warsztaty pt. “Ulotny świat zapachów” przygotowane przez pracowników Katedry Roślin Przemysłowych i Leczniczych. W projekcie uczestniczyli, pod opieką mgr Elżbiety Prokop, Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 22 im. Bolesława Prusa w Lublinie.

Charakterystyczny, przyjemny lub też przeciwnie, odpychający zapach towarzyszy wielu roślinom. Pachną nie tylko kwiaty, ale również owoce, liście, a nawet korzenie. Dzięki wydzielaniu specyficznej woni rośliny nie tylko wabią lub odstraszają zwierzęta, ale również przekazują sobie informacje.

Za aromat wytwarzany przez rośliny odpowiadają substancje chemiczne, określane jako olejki eteryczne. Nazwa tych substancji doskonale oddaje ich charakter − olejek eteryczny to oleista ciecz o ulotnym, nietrwałym zapachu. Olejki są mieszaninami różnych związków chemicznych, które gromadzone są w specjalnych komórkach i zbiorniczkach, a następnie są uwalniane.

Podczas spotkania Uczniowie mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące pytanie „Dlaczego rośliny pachną?”. Młodzi adepci nauki zapoznali się z ważniejszymi roślinami olejkodajnymi, funkcjami olejków eterycznych oraz rolą i możliwościami wykorzystania tych substancji w życiu człowieka. Przedstawione zostały również wybrane metody pozyskiwania olejków eterycznych. Uczestnicy poznali sztukę tworzenia potpourri oraz własnoręcznie wykonali pachnące kwiatami i ziołami woreczki przypominające o spotkaniu.

Fot. i tekst: dr inż. Łukasz Sęczyk