W sobotę, 12 lipca 2025 roku, na placu Katedralnym w Elblągu odbyła się druga odsłona wydarzenia z cyklu „Lato z Radiem i Telewizją Polską” realizowanego w ramach ogólnopolskiego projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Nauka rusza w trasę!”.
Wspólnie z uczelniami zrzeszonymi w Sieci Uczelni Przyrodniczych – Rozwój Innowacyjnego Mleczarstwa oraz zespołami z Lubelskiej Unii Cyfrowej, w ramach strefy naukowej zaprezentowano m.in. pokaz laboratoryjny badania mleka, ocenę organoleptyczną produktów mlecznych, a także zagadnienia dotyczące zastosowania białek serwatkowych w diecie osób aktywnych fizycznie.
Zespół Lubelskiej Unii Cyfrowej zaprezentował aplikację 4Help VR do nauki udzielania pierwszej pomocy w wirtualnej rzeczywistości, posiadający zdolność kreowania wzrokiem wyobrażeń, która sprawia, że nauka pierwszej pomocy staje się bardziej realistyczna i angażująca.
Wydarzenie było znakomitą okazją do popularyzacji nauki w atrakcyjnej i nowoczesnej formie, skierowanej zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Uczestnicy mogli nie tylko zdobyć wiedzę, ale również wziąć udział w interaktywnych warsztatach, eksperymentach i quizach, a także porozmawiać z naukowcami o praktycznym zastosowaniu badań naukowych w życiu codziennym.
Kolejna odsłona wydarzenia odbędzie się w piątek, 19 lipca na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Podobnie jak w poprzednich lokalizacjach, na uczestników będą czekać strefy naukowe, pokazy edukacyjne oraz liczne atrakcje towarzyszące.
Kulminacyjnym punktem programu będą wieczorne koncerty znanych artystów polskiej sceny muzycznej: Michał Szpak, Natalia Nykiel, Majka Jeżowska, Zakopower, Pectus, Kombii, Michał Wiśniewski i Martyna Majchrzak, Joanna Jakubas, Mike&Laurent, Sonia Maselik, Tymoteusz oraz Velvet.
Serdecznie zapraszamy śledzenia kolejnych relacji z trasy „Lato z Radiem i Telewizją Polską”.
Zadania realizowane pod nazwami „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego – projekt badawczy” oraz „Lubelska Unia Cyfrowa- Wykorzystanie rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji w medycynie – projekt badawczy” finansowane są w ramach dotacji celowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP