Tydzień Otwartego Dostępu 2023

 

 

(23-29 października)

Każdego roku w ostatni pełny tydzień października organizowane są akcje i wydarzenia służące podniesieniu świadomości w zakresie Otwartej Nauki i wolnego dostępu do publikacji. Hasłem tegorocznej edycji jest „Community over Commercialization” „Społeczność ponad komercjalizacją”. Tydzień Otwartego Dostępu (International Open Access Week) to rokrocznie obchodzona inicjatywa tworzona przez organizację SPARC we współpracy z Komitetem Doradczym Tygodnia Otwartego Dostępu. Nadrzędnym celem wydarzenia jest popularyzacja otwartej nauki oraz otwartego dostępu, przy tym w każdym roku wybierany jest także temat przewodni. Dowiedz się więcej o tegorocznym Tygodniu Otwartej Nauki:

https://www.openaccessweek.org/

 

Z okazji zbliżającego się Tygodnia Otwartego Dostępu Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przygotowała:

Konsultacje w zakresie:

 

  1. publikowania w modelu Open Access: Dowiedzą się Państwo, jak skorzystać z bezpłatnych programów publikowania otwartego w renomowanych czasopismach oraz w jakich programach otwartego publikowania uczestniczy Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. (Biblioteka Główna, I piętro, pokój 114 w godz. 10.00-14.00)
  2. deponowania pełnych tekstów publikacji w Repozytorium: Pomożemy w procesie deponowania prac w Repozytorium, zapewniając maksymalną widoczność. (Biblioteka Główna, IV piętro, pokój 411 w godz. 10.00-14.00)
  3. tworzenia Planów Zarządzania Danymi (DMP): Doradzimy, jak przygotować DMP spełniające wymogi NCNu. (Biblioteka Główna, I piętro, pokój 115 w godz. 10.00-14.00 w dniach 23.10., 24.10., 26.10., 27.10)
  4. wymogów Grantodawców odnośnie Otwartych Danych Badawczych: Omówimy aktualne wymogi grantodawców w zakresie otwartych danych badawczych. (Biblioteka Główna, I piętro, pokój 115 w godz. 10.00-14.00 w dniach 23.10., 24.10., 26.10., 27.10)
  5. deponowania Danych Badawczych: Dowiedzą się Państwo, jak i gdzie zdeponować swoje dane badawcze, aby były widoczne dla innych naukowców. (Biblioteka Główna, IV piętro, pokój 411 w godz. 10.00-14.00)

 

Ponadto zapraszamy na webinarium:

„Plan zarządzania danymi a wymogi grantodawców”

Szkolenie, które odbędzie się w dniu 25.10.2023 r. w godz. 1000-1130, poprowadzi Anna Starek z Oddziału informacji Naukowej Biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Udział w webinarium jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. W dniu szkolenia prosimy o skorzystanie z poniższego linku do aplikacji MS Teams:

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

 

Plan szkolenia:

  • Dane badawcze w kontekście otwartej nauki
  • Zasady i potrzeby zarządzania oraz otwierania danych badawczych
  • Informacje na temat polityki Narodowego Centrum Nauki odnośnie udostępniania danych badawczych
  • Plan zarządzania danymi – podstawowe informacje
  • Struktura planu zarządzania danymi
  • Pytania i odpowiedzi

 

Zapraszamy również na nadchodzące wydarzenie, które będzie niewątpliwie kontynuacją tematyki dotyczącej otwartej nauki już po zakończeniu open access week:

EOSC Festival – the National Tripartite Event Poland.

https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2023-10-16-eosc-festival-the-national-tripartite-event-poland-2023

 

Festiwal EOSC związany jest z udziałem Narodowego Centrum Nauki w inicjatywie European Open Science Cloud (EOSC), w tym w  roli krajowego przedstawiciela w Stowarzyszeniu EOSC, i ma na celu:

  • prezentację Europejskiej Chmury Otwartej Nauki;
  • wzmocnienie współpracy i dialogu pomiędzy kluczowymi interesariuszami Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC) w kraju i regionie;
  • rozwinięcie dyskusji nad strategicznymi kierunkami rozwoju EOSC;
  • zwiększenie widoczności EOSC w Polsce, między innymi poprzez informowanie krajowego środowiska naukowego o wdrażaniu EOSC w Polsce.

 

Niewątpliwie integralnym elementem otwartej nauki są otwarte dane badawcze.

Osoby zainteresowane tą tematyką zachęcamy do uczestnictwa w kursach z zarządzania danymi badawczymi uruchomionymi przez Platforma Otwartej Nauki ICM UW na platformie NAVOICA. Kursy zostały przygotowane na zlecenie Narodowego Centrum Nauki w ramach uczestnictwa Polski w European Open Science Cloud. Uczestnictwo w kursach jest bezpłatne i kończy się otrzymaniem zaświadczenia.

 

Kurs dla data stewardów – poziom podstawowy:

https://navoica.pl/courses/course-v1:UniwersytetWarszawski+RDM_01+2023_01/about

 

Kurs dla data stewardów – poziom średnio zaawansowany:

https://navoica.pl/courses/course-v1:UniwersytetWarszawski+RDM_02+2023_01/about

 

Kurs dla naukowców – poziom podstawowy: https://navoica.pl/courses/course-v1:UniwersytetWarszawski+RDM_03+2023_01/about

 

Kurs dla naukowców – poziom średnio zaawansowany:

https://navoica.pl/courses/course-v1:UniwersytetWarszawski+RDM_04+2023_01/about

 

Czy wiesz że…?