W dniach 9-13 października 2023 r. odbyła się w Nitrze (Słowacja) szkoła letnia „The biostimulants and other modern solutions for the sustainable development of agriculture”. Organizatorem był Partner – Slovak University of Agriculture in Nitra. W szkole udział wzięło 33 uczestników z Słowacji, Polski i Czech. Młodzi naukowcy i doktoranci stanowili ¼ uczestników.

W trakcie Szkoły letniej zrealizowano wszystkie założone zadania. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach praktycznych  – 30 godz. (workshops):

• Metody ekstrakcji i standaryzacja biostymulantów;
  • Ocena składu chemicznego ekstraktów biostymulujących – metody spektrofotometryczne i chromatograficzne;
  • Zastosowanie ekstraktów biostymulujących w ograniczaniu chorób roślin uprawnych powodowanych przez grzyby – dobór ekstraktów i ich dawkowanie;
  • Wpływ stosowania biostymulatorów na mikroorganizmy glebowe – dobór i dawkowanie preparatów;
  • Fenotypowanie roślin – aspekty praktyczne;
  • Techniki aplikacji biostymulantów – dobór techniki i parametrów;
  • Od intensywnej uprawy do rolnictwa regeneracyjnego – technologie i płodozmian;
  • Praktyczne aspekty rolnictwa regeneracyjnego;
  • Technologie uprawy zerowej jako element zrównoważonej produkcji rolnej;
  • Systemy jakości jako element wspierania zasad zrównoważonej produkcji rolniczej.

Dodatkowo w trakcie Szkoły letniej zapoznano się z Gospodarstwami doświadczalnymi Slovak University of Agriculture in Nitra.

Założony cel tego zadania (integracja środowiska naukowców oraz wymiana informacji i doświadczeń oraz osiągnięć naukowych między pracownikami naukowymi oraz nawiązanie nowej współpracy dla Partnerów) został w pełni osiągnięty.

Wszystkim uczestnikom Szkoły Letniej serdecznie dziękujemy i zapraszamy do współpracy.