Świstunka ałtajska zawitała do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Pochodzi z Azji, w naszym kraju jest rzadkością (zaledwie 6 osobników w 2021 r.) – cieszy więc fakt, że pojawiła się za oknami Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

W ostatnich dniach pomiędzy budynkami Rektoratu i Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego
w Lublinie ornitolodzy i miłośnicy przyrody, zaobserwowali świstunkę ałtajską  (Phylloscopus humei) – ptaka z rodziny Phylloscopidae (świstunki), rzędu Passeriformes (wróblowe) – który przysiadł na pobliskim drzewie.

świstunka ałtajska na drzewie
zdjęcie: Patryk Szczygieł, III rok biotechnologii

Według danych, to pierwsze stwierdzenie tego azjatyckiego gatunku na Lubelszczyźnie. Zazwyczaj ptak ten gnieździ się w pasmach górskich otaczających Wyżynę Tybetańską. Zimuje głównie na równinach na południe od Himalajów. Świstunka ałtajska to liczny gatunek w tajdze w zachodnim Ałtaju oraz w rejonie rzek Uba, Ulba i Buktyrma na wysokościach od 1000 do 2100 m n.p.m.

Gatunek ten jest skłonny do włóczęgostwa na znaczną odległość. Przy budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie był obserwowany w dniach 16-18 listopada br. Niektóre obserwacje prowadzono z tarasu Biblioteki Głównej UP w Lublinie oraz przy budynku AGRO. Zdjęciami podzielił się z nami p. Patryk Szczygieł, student III roku biotechnologii na UP w Lublinie.

książka zdjęcie świstunki ałtajskiej - ptakazdjęcie: Paulina Studzińska-Jaksim

Pojawiają się pytania: jak długo ptak będzie przebywał w okolicy? Czy zachęci pracowników i studentów do prowadzenia obserwacji i badań?

Wiadomości o świstunce ałtańskiej można zgłębić korzystając z literatury zgromadzonej w Bibliotece Głównej UP w Lublinie. Artykuły naukowe opisujące ten gatunek wyszukiwane są także m.in. w bazach: Scopus, Web of Science, Taylor&Francis, Wiley, Oxford University Press, Cambridge University Press, Science Direct, Springer oraz na platformie EBSCOHost.

tekst i zdjęcie: dr Paulina Studzińska-Jaksim