Informujemy o sukcesie dr Marzeny Pabich, adiunkta w Katedrze Chemii na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii  w konkursie Narodowego Centrum Nauki MINIATURA 7. Doktor Pabich będzie realizowała projekt badawczy pn. Liście roślin owocowych źródłem związków bioaktywnych o potencjale antyhiperglikemicznym i antyoksydacyjnym. Całkowita kwota dofinansowania to 49 390.00 zł

Istotnym problemem zdrowotnym, który dotyka coraz więcej osób na świecie jest cukrzyca typu II oraz otyłość. Jedna ze strategii korzystnego działania metabolitów roślinnych w profilaktyce i terapii otyłości oraz cukrzycy typu II, polega na obniżeniu stopnia wchłaniania lipidów i węglowodanów z pożywienia poprzez inhibicję aktywności enzymów trawiennych (lipazy, α-amylazy oraz α-glukozydazy). Roślinne inhibitory enzymów trawiennych mogą stanowić cenną alternatywę dla leków syntetycznych, którym przypisuje się wiele niekorzystnych działań ubocznych. Dlatego poszukiwania związków naturalnych, wykazujących maksimum aktywności przy minimalnych działaniach niepożądanych jest zagadnieniem wpisującym się w aktualne na świecie kierunki badań.

Celem projektu jest uzyskanie sproszkowanych ekstraktów roślinnych o korzystnych właściwościach prozdrowotnych z liści stanowiących surowiec odpadowy przy produkcji żywności w Polsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wszystkich Państwa zainteresowanych ubieganiem się o środki w ramach konkursów Narodowego Centrum Nauki zapraszamy do kontaktu z pracownikiem Działu Nauki
Mgr inż. Katarzyną Dziki-Michalską

Nabór w konkursie MINIATURA 7 trwa do 31 lipca 2023 r.