Strefy dla jeży na UP w Lublinie

Jeże to pożyteczne zwierzęta często występujące na obszarach zamieszkałych przez człowieka. Ich nocny tryb życia naraża je na wiele niebezpieczeństw, dlatego Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie po raz kolejny tworzy „strefy dla jeży”.

Jeże żywią się głównie bezkręgowcami. Czyli owadami, dżdżownicami i ślimakami. Czyni je to stworzeniami pożytecznymi dla człowieka. Warto zatem zadbać o ich dobrobyt. Na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie po raz kolejny powstały „strefy dla jeży” w których zgrabione liście nie będą usuwane, lecz formowane w kopce, w których jeże będą mogły bezpiecznie przespać dzień i poruszać się w nocy.

Zachęcamy do tworzenia w obrębie swoich działek podobnych kopców z myślą o kolczastych ssakach. Oprócz tego w czasie okresów suszy można postawić na ziemi płytkie poidełka z wodą, z których w nocy będą mogły skorzystać spragnione zwierzęta. Dodatkowym pokarmem dla jeży mogą być: jagody, żołędzie, orzeszki buka, grzyby i opadłe, dojrzałe owoce.

fot. Maciej Niedziółka /DRiP UP w Lublinie