26 lutego 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie odbyło się spotkanie prof. dr. hab. inż. Bartosza Sołowieja, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą z dr Karoliną Zioło-Pużuk, wiceministrą nauki.
Rozmowy dotyczyły szeroko rozumianych badań naukowych prowadzonych w naukach rolniczych, inżynieryjno-technicznych oraz weterynaryjnych, obejmujących zarówno badania podstawowe, jak i aplikacyjne, a także ich wpływu na rozwój nauki i gospodarki, realizacji projektów naukowych we współpracy z uczelniami krajowymi i zagranicznymi, przedsiębiorcami oraz popularyzacji wiedzy w zadaniach zleconych przez MNiSW. Dyskutowano również o ewaluacji osiągnięć naukowych, czyli procesie oceny dorobku badawczego instytucji naukowych, uwzględniającym m.in. liczbę i jakość publikacji naukowych, patenty, wdrożenia, międzynarodową i krajową współpracę badawczą, oraz wpływ wyników badań naukowych na otoczenie społeczno-gospodarcze. Prorektor Sołowiej podnosił także rolę osiągnięć naukowych, prowadzących do nowej wiedzy odkryć lub rozwiązań, które mają istotne znaczenie dla rozwoju danej dziedziny. Osiągnięcie naukowe to nie tylko publikacja w prestiżowym czasopiśmie, ale przede wszystkim realne rozwiązanie problemu naukowego czy przełomowa technologia. Stąd wynika potrzeba dłuższego czasu oceny działań naukowych jednostek badawczo-dydaktycznych w przyszłości, w tym badań prowadzonych np. przez uczelnie przyrodnicze i rolnicze, tak, żeby nie bać się podejmować trudnych wyzwań i w konsekwencji dokonywać przełomowych odkryć, stanowiących podstawę dla rozwoju nauki i innowacyjności.
Rozmawiano również o kontynuacji realizacji wspólnego zadania uczelni przyrodniczych “Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego – projekt badawczy”. Prof. Sołowiej jako lider ww. zadania i koordynator 6 uczelni przyrodniczych i rolniczych przedstawił cel oraz obszary badawcze w ramach zadania „Sieci SUP-RIM”, jak również opowiedział o zrealizowanych działaniach uczelni zaangażowanych w projekt. Podczas spotkania omówiono plany badawcze na kolejne lata uczelni stanowiących „Sieć”, jak również możliwości popularyzacji wiedzy, m.in. dzięki bardzo dużej oglądalności, kontynuację programu „Jedzenie ma znaczenie” realizowanego dla Telewizji Polskiej S.A. – TVP2 (dostępnym również na TVP Nauka, TV Polonia, TVP3, TVP VOD oraz portalu Onet/MedOnet), a także przyszłe działania medialne uczelni przyrodniczych i rolniczych.
Ponadto rozmowa dotyczyła uczestnictwa wiceministry nauki dr Karoliny Zioło-Pużuk w wydarzeniach organizowanych wkrótce przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie: Konferencji Prorektorów ds. Nauki Uczelni Przyrodniczych i Rolniczych, której przewodniczy prorektor Bartosz Sołowiej oraz Otwarciu Centrum Fenomiki Roślin z pierwszym i jedynym w Polsce systemem do w pełni zautomatyzowanego, wielowymiarowego fenotypowania roślin.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP