W Sadzie Doświadczalnym na Felinie kwitną już jabłonie. Ponad 5 tysięcy drzew wkrótce obrodzi różnymi odmianami jabłek.

Dużą część drzewostanu Sadu Doświadczalnego stanowi kolekcja starych odmian jabłoni. Wszystkie rozmnażane są na tej samej wegetatywnej podkładce półkarłowej (P 60). Taka hodowla sprzyja obserwacji różnic w rozwoju i wzroście poszczególnych odmian, ale także pozwala sprawdzić jak zachowują się w warunkach uprawy intensywnej, czyli takiej jaką wybiera się w większości sadów komercyjnych.

Kwitnący dereń jadalny (Cornus mas)

Odmiany uprawne jabłoni należą do umownego gatunku Jabłoń Domowa[1], który nie występuje w stanie naturalnym. Utworzono go, by usystematyzować wszystkie odmiany wyhodowane na przestrzeni wieków. Początkowo za przodka jabłoni uważano występujący na Kaukazie gatunek: Rajskie Jabłuszko[2] i powszechną w całej Europie Jabłoń Dziką[3]. Obecnie przypuszcza się, że wiele odmian jabłoni powstało przez zmieszanie wymienionych gatunków z Jabłonią Niedźwiedzkiego[4]Jabłonią Wschodnią[5] oraz Jabłonią Jagodową[6]. Pozyskiwanie istniejących już ponad 10 tys. odmian jabłoni trwało około 3 tysięcy lat.

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata)

Chociaż od lat 20. stworzono wiele programów hodowlanych, to i tak bardzo istotne w strukturze obecnych sadów odmiany jak Golden DeliciousGranny Smith, powstały z selekcji siewek. Dopiero w ostatnich dekadach uprawa nowych odmian, uzyskanych w ramach celowej hodowli, nabrała większego znaczenia.

Bogate w antocyjany kwiaty jabłoni czerwonomiąższowej

W Sadzie Uniwersytetu Przyrodniczego rosną wspomniane historyczne odmiany, jak też te o rodowodzie polskim: Kosztela, Rapa Zielona, Polskie Mnichy, Rarytas Śląski, Bursztówka Polska. Zgromadzono tu też wiele odmian pochodzących z krajów ościennych. Są to m.in.: Ananas Berżenicki, Kandil Sinap, Aporta, Żeleźniak czy Oliwka Inflancka. Oczywiście nie brakuje odmian popularnych w nowoczesnych sadach jak Red Chief, Szampion Reno, Muna, Jonaprince, Lola, Gala Fendeca, Evelina i inne.

Nowo posadzona kwatera derenia jadalnego przygotowana do ściółkowania włókniną

W małej winnicy założonej w 2020 roku kontynuowane są doświadczenia m.in. na odmianach : Resling, Chardonnay, Hibernal, Musca i Solaris. Sad może pochwalić się też kolekcją odmian przerobowych i deserowych takich jak Merlot, Zweigelt, Regent i Jutrzenka.

Rozpoczynająca wegetację łoza winorośli

Obok sadu jabłoniowego, w tym roku posadzono kwaterę derenia jadalnego, na której planuje się założenie doświadczeń optymalizujących produkcję ekologiczną. Wybrane odmiany polskie jak Dublany oraz ukraińskie: Władimirskij, Korałłowyj, a także lubelskie genotypy WielenaMak umożliwią przystosowanie drzew do mechanicznego zbioru owoców.

Nowa kwatera jabłoni

[1] Malus x domestica Borkh.
[2] M. pumila Mill.
[3] M. sylvestris Mill.
[4] M. sieversii (Ledeb.)
[5] M. orientalis
[6] M. bacatta