4 czerwca 2023 r. na terenie Areny Konnej obyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Czempionatu Kuców oraz II edycja Pokazu Kuców i Koni Małych. Organizatorem Wydarzenia był Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katedra Hodowli i Użytkowania Koni i Lubelski Związek Hodowców Koni. Podczas Czempionatu zaprezentowano 44 konie od ponad 20 hodowców, a kolejne 20 uczestniczyło w pokazie.

Konie oceniano w pięciu klasach z podziałem na wiek i płeć. Komisja Sędziowska weryfikowała pięć cech, każda w skali 1-10 punktów.

Pierwszą część stanowiła ocena „na płycie” (typ rasowy, pokrój, kondycja i pielęgnacja, przygotowanie do prezentacji), natomiast drugą ocena ruchu luzem w korytarzu (stęp, kłus, galop).  W poszczególnych klasach najlepsze okazały się:

Klasa I – klacze roczne i dwuletnie:

Klacz HERMIONA (hod. Piotr Wejman)

Klasa II – ogiery roczne i dwuletnie

Ogier PEGAZ (hod. Piotr Wejman)

Klasa III-klacze trzy i pięcioletnie

Klacz ZUMBA (hod. Mirosław Janik)

Klasa IV – klacze sześcioletnie i starsze

Klacz MISS (hod. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

Klasa V-ogiery trzyletnie i starsze

Ogier ELVAS 20.20 FN (hod. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

Spośród najlepszych koni w klasach, głosami Komisji wyłoniony został Czempion Klaczy (klacz ZUMBA, hod. Mirosław Janik) i Czempion Ogierów (ogier ELVAS 20.20 FN, hod. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Najlepszym Kucem Czempionatu został ogier ELVAS 20.20 FN.

Konia prezentował student kierunku hipologia i jeździectwo inż. Wojciech Dąbek.

Podczas Pokazu Kuców i Koni Małych konie oceniano w dwóch kategoriach:

Klasa: klacze i ogiery MY LITTE PONY – kuce do 100 cm w kłębie w każdym wieku

Klasa: Klacze i Ogiery MY RAISING STAR I MY BEST FRIEND – kuce i konie małe powyżej 100 cm w kłębie.

Wśród klaczy Komisja najwyżej oceniła klacz SITA DE BLEEKMEERHOEVE i klacz FREYA-W, natomiast wśród ogierów najwyższe noty otrzymały BOY VAN DE HEES i FAIR PLAY.

Zmagania hodowców obserwowali m.in. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk wraz z małżonką, członek Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego Edward Sidoruk z małżonką, Prodziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki prof. dr hab. Bożenia Kiczorowska, Zastępcy Kanclerza – mgr inż. Bartosz Orzechowski i mgr inż. Marek Mirosław, Prezes Lubelskiego Związku Hodowców Koni  Henryk Sobiechowski, Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek, Dyrektor Biura Lubelskiej Izby Rolniczej Wojciech Kniaziuk, Kierownik Działu Ksiąg Stadnych i Identyfikacji Grażyna Kujawska.

Patronat honorowy nad Czempionatem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Lubelskiego, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Partnerem głównym Wydarzenia był Totalizator Sportowy. Pozostałymi partnerami i sponsorami byli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Soymax Żywienie i Profilaktyka Zwierząt, Sklep Jeździecki Cztery Podkowy, Sklep Jeździecki Azdar, Sklep Podkowa – Sprzęt i Suplementy, Polskie Towarzystwo Zootechniczne oo. Lublin, Lubelska Izba Rolnicza, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Auto Broker. Patronat medialny objęła natomiast TVP Lublin, Radio Lublin, Dziennik Wschodni i kwartalnik Hodowca i Jeździec.

Zdjęcia: Archiwum UP w Lublinie

Informacje w mediach:

lublin.tvp.pl, "Panorama Lubelska" z dn. 04.06.2023 r.
dziennikwschodni.pl z dn.4.03.2023 r.
radio.lublin.pl z dn. 04.06.2023 r.