Relacja z konferencji “Siła Kobiecych Opowieści: Inspiracje i działania”

14 maja 2025 roku w sali kongresowej Pałacu Czartoryskich w Puławach odbyła się wyjątkowa konferencja pod hasłem „Siła Kobiecych Opowieści: Inspiracje i działania”, która została zorganizowana przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Puławach, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wydarzenie zgromadziło kobiety aktywne zawodowo, społecznie i twórczo – liderki, edukatorki, artystki i pasjonatki z różnych środowisk. Wydarzeniu przyświecało motto „Przeszłość przyszłości”, nawiązujące do misji księżnej Izabeli Czartoryskiej – niezwykłej kobiety, która swoją postawą zainspirowała kolejne pokolenia liderek.

 

 

 

Konferencja była okazją do refleksji nad współczesną rolą kobiet w społeczeństwie, a także do odkrywania siły opowieści – zarówno tych znanych z kart historii, jak i tych codziennych, często niedostrzeganych, tworzonych przez kobiety w domach, społecznościach lokalnych czy przestrzeni cyfrowej.

W panelu „Aktywność kobiet przejawia się w pasjach”, jedną z prelegentek była dr Paulina Studzińska-Jaksim, Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Kobiece pasje inspirowane roślinami – od zielnika Izabeli Czartoryskiej po social media”, nawiązała do botanicznych zainteresowań księżnej Czartoryskiej i ukazała, jak pasja do roślin dziś znajduje swoje odzwierciedlenie w działalności kobiet w mediach społecznościowych, kulturze i edukacji.

Współpanelistami byli również: Elżbieta Osińska-Kassa, Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, która mówiła o bibliotece jako przestrzeni dla rozwijania pasji oraz Michał Kowalik (UMCS), który omówił aktualną sytuację Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce.

Konferencja była nie tylko miejscem inspirujących rozmów, ale także próbą odpowiedzi na pytanie: czy istnieje przepis na liderkę? Wspólne poszukiwanie odpowiedzi pokazało, że siła kobiecych opowieści tkwi w ich różnorodności, autentyczności i odwadze, z jaką są opowiadane.