Zapraszamy do zapoznania się z publikacją zatytułowaną „Organic food consumer in the Visegrad Countries”. Monografia powstała w ramach projektu “Consumer of Organic Food in the Visegrad Group Countries” finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i jest autorstwa partnerów naszego projektu: Dr Julii Wojciechowskiej-Solis, Dr Joanny Smoluk-Sikorskiej, Dr Magdaleny Śmiglak-Krajewskiej, Dr Mariusza Malinowskiego, Prof. Paulíny Krnáčovej, Doc. Malgorzaty Jarossovej, Dr Györéné Kis Gyöngyi, Dr Martiny Zámkovej i Dr Stanislava Rojíka.
Monografia omawia stan rolnictwa ekologicznego i rynku żywności ekologicznej w krajach Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawia wyniki badań dotyczących zachowań konsumentów na rynku żywności ekologicznej w tych czterech krajach. Książka składa się z wprowadzenia, czterech rozdziałów i wniosków. Pierwsze trzy rozdziały mają charakter przeglądowy i zostały przygotowane na podstawie analizy źródeł wtórnych. Ostatni rozdział przedstawia wyniki badań empirycznych przeprowadzonych przez autorów.
W pierwszym rozdziale autorzy skupili się na omówieniu zagadnień dotyczących konsumpcji i konsumenta oraz zachowań konsumpcyjnych. Drugi rozdział poświęcony jest rolnictwu ekologicznemu i rynkowi produktów ekologicznych w Unii Europejskiej. Kolejna część monografii dotyczy rozwoju rolnictwa ekologicznego w poszczególnych krajach V4. Ostatni rozdział przedstawia wyniki badań empirycznych, w szczególności analizę zachowań konsumentów na rynkach żywności ekologicznej krajów członkowskich V4. Zaprezentowano w nim profile konsumentów żywności ekologicznej na każdym z rynków, omówiono intencje zakupowe dotyczące produktów ekologicznych deklarowane przez respondentów, częstotliwość zakupów poszczególnych produktów ekologicznych, a także bariery rozwoju tego rynku w opinii respondentów. Autorzy proponują także konkretne rozwiązania, które mogą zostać wdrożone w celu stymulowania popytu i wzmocnienia rynku żywności ekologicznej, dlatego stanowi cenne źródło informacji nie tylko dla sfery nauki, ale również uczestników rynku oraz instytucji publicznych.
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Słowacji i Polski w ramach Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją Funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP