Rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej w coraz większym stopniu wpływa na kształt polityki energetycznej, jak również budowę systemu elektroenergetycznego państw Unii Europejskiej. Polityka energetyczna Unii, która podąża w kierunku niskoemisyjności, czy nawet zero emisyjności wymusza przebudowę polskiego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Coraz większego znaczenia nabierają odnawialne źródła energii i prosumpcja energii elektrycznej. OZE (Odnawialne Źródła Energii) mogą więc stać się katalizatorem rozwoju energetyki rozproszonej. Technologie energetyki oparte o OZE dotyczą działań o istotnym wpływie na zrównoważony rozwój środowisk, w tym także obszarów wiejskich.
Pojęcie „prosumpcja” zostało wprowadzone przez A. Tofflera. Według niego „prosumpcja” oznacza połączenie obszaru związanego z wytwarzaniem oraz obszaru konsumpcji należącego do odbiorców, którzy są zarówno producentami, jak i konsumentami produktów. Z kolei pojęcie „prosument”, wywodzące się od połączenia słów „producent” oraz „konsument”, należy rozumieć jako dotychczasowego odbiorcę, który podejmuje decyzję o produkcji np. energii na własne potrzeby [Koszarek-Cyra, s. 65]. Energetyka prosumencka polega na produkcji przez odbiorcę energii na własne potrzeby i przekazywaniu jej nadwyżki do systemu elektroenergetycznego. Odbiorca energii jest zarówno producentem, jak i konsumentem. Prosumpcja wiąże się z obniżaniem kosztów utrzymania, wykorzystaniem nadwyżek energii, jak również odpadów poprodukcyjnych. Energetyka prosumencka jest produkcją energii na małą skalę w oparciu o niskoemisyjne metody z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii ze słońca, wiatru lub odpadów biologicznych jak np. biomasa. Jak wskazuje J. Rifkin w „Trzeciej Rewolucji Przemysłowej”: idea energetyki prosumenckiej opiera się na [Rifkin, ss. 60-61]:
Energetyka z odnawialnych źródeł energii stanowi doskonałą alternatywę dla energetyki konwencjonalnej. Wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju i stanowi doskonałą perspektywę rozwoju obszarów wiejskich.
Jednym z najistotniejszych priorytetów rozwoju zrównoważonego jest uniezależnienie energetyki od surowców kopalnych, a tym samym zmniejszenie spalania paliw stałych. Cel ten może być osiągnięty dzięki rozwojowi energetyki prosumenckiej. Najpopularniejszymi technologiami energetyki z odnawialnych źródeł energii wykorzystywanymi przez prosumentów są:
Wymienione technologie wiążą się z ideą zrównoważonego rozwoju, przy czym w większości powinny być realizowane na obszarach wiejskich w związku z dużą dostępnością „mediów” będących źródłem energii:
Podsumowując: dostępne źródła energii ekologicznej, które są związane z ideą zrównoważonego rozwoju znajdują zastosowanie głównie na obszarach wiejskich.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP