19.07.2023 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opublikowało raport pn. Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych. Raport jest wynikiem badan prowadzonych przez zespół analityczny NCBiR oraz przy wsparciu ekspertów zewnętrznych z obszaru rolnictwa.

Badanie miało na celu przedstawienie trendów rozwojowych i perspektyw w zakresie Rolnictwa 4.0 oraz analiza polityki naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa w tym obszarze.

Jako przykład technologii 4.0 w polskich przedsiębiorstwach z obszaru rolnictwa w raporcie wyróżniono projekt BIOSTRATEG, który realizował Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie w konsorcjum naukowo-przemysłowym.

W projekcie „(…) opracowano kompleksowe teledetekcyjne metody określania potrzeb zabiegów nawadniania, nawożenia oraz chemicznego zwalczania w kontekście wymagań i celów rolnictwa precyzyjnego. Teledetekcyjne badania lotnicze wykonywane są za pomocą kamery hiperspektralnej #HySpex, umieszczonej na pokładzie ultralekkiego statku powietrznego – wiatrakowca. Projekt był realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodziły następujące jednostki: Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Ochrony Roślin oraz firmy Aviation Artur Trendak i Lesaffre Polska SA. Powstała innowacja umożliwi ograniczenie kosztów pozyskiwania danych o stanie pola/łąki, ponadto dane te będą znacznie bardziej reprezentatywne, a skalibrowany i zwalidowany system pozwoli na skorzystanie ze wszystkich zalet precyzyjnego rolnictwa (np. na dostosowanie dawek środków chemicznych do realnych potrzeb konkretnych lokalizacji na polu)”.

Więcej informacji o realizowanym projekcie na stronie Gyroscan.

Raport jest obszernym dokumentem, który odpowiada na kluczowe pytania postawione przez ekspertów na etapie analizy danych:

• Czym charakteryzuje się działalność innowacyjna i badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw z obszaru rolnictwa w Polsce?
  • Jakie są największe wyzwania i trudności rolnictwa i agrobiznesu w naszym kraju w obliczu Rolnictwa 4.0?
  • Co sprzyja wdrażaniu najnowszych technologii w gospodarstwach rolnych, a co ten proces hamuje?
  • Co nas czeka w najbliższej przyszłości, czyli jakie są megatrendy technologiczne, trendy w kształceniu twórców i użytkowników technologii 4.0 w rolnictwie oraz trendy w patentowaniu?
  • Jak spotęgować efekty i korzyści, które pociągają za sobą innowacje w rolnictwie ?
  • Jaka jest rola NCBR we wspieraniu projektów B+R w tej dziedzinie?
Raport do pobrania ze strony NCBR

Zachęcamy do lektury!

Dział Nauki