21 października 2022 r. w Centrum Kongresowym odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr. hab. Lucjanowi Pawłowskiemu.

Profesor Lucjan Pawłowski jest wybitnym naukowcem z zakresu inżynierii środowiska oraz chemii i ochrony środowiska. Jest wizjonerem, organizatorem i pomysłodawcą wielu projektów naukowych i dydaktycznych, a także propagatorem najnowszych osiągnięć nauki, szczególnie w nawiązaniu do bezpieczeństwa środowiskowego, sekwestracji ditlenku węgla oraz rozwoju inżynierii środowiska.

Profesor Lucjan Pawłowski związany z Politechniką Lubelską od 1984 r., współpracuje z zespołami badawczymi Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie od ponad 40 lat. Współpraca ta obejmowała dotychczas wspólne organizowanie konferencji naukowych, realizację wspólnych projektów badawczych i twórczości przemysłowej i została udokumentowana wieloma wspólnymi publikacjami.

Uroczystości nadania tytułu przewodniczył JM Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Po powitaniu gości oraz odczytaniu uchwały Senatu UP w Lublinie przez prorektora ds. kadr prof. dr. hab. Andrzeja Marczuka, prof. dr hab. Stanisław Baran wygłosił laudację, w której przedstawił sylwetkę oraz mnogość dokonań profesora Lucjana Pawłowskiego.

Promocji doktora honorowego dokonał JM Rektor Krzysztof Kowalczyk wraz z promotorem, profesorem Stanisławem Baranem oraz prof. dr. hab. Dariuszem Andrejko, dziekanem Wydziału Inżynierii Produkcji.

Wraz z wygłoszeniem formuły pasowania oraz przypięciem epitogium, społeczność Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przyjęła w swoje grono nowego doktora honoris causa, profesora Lucjana Pawłowskiego.

Doktor honoris causa odebrał liczne gratulacje i podziękowania od zebranych gości. Niektóre z listów gratulacyjnych odczytała prorektor ds. studenckich i dydaktyki dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. uczelni. Wszystkie, które napłynęły przekazała na ręce adresata. Następnie doktor honoris causa wygłosił wykład pt. „Rola rolnictwa w ograniczaniu zmian klimatu”.

Barwy uroczystości dodał występy Chóru Akademickiego oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Orion”.

Profesor Lucjan Pawłowski wpisał się do „Księgi pamiątkowej doktorów honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie”.

Fot. Maciej Niedziółka / DRiP