Ciągnik Roku (Tractor of the Year) to nagroda dla najlepszego ciągnika przyznawana na rok następny spośród debiutujących na europejskim rynku w danym roku kalendarzowym nowych modeli traktorów. Idea konkursu narodziła się w 1998 roku w redakcji włoskiego magazynu fachowego Trattori. Od samego początku w projekt zaangażowane były prawie wszystkie czołowe europejskie czasopisma rolnicze. Z roku na rok jury się rozrastało i dzisiaj, reprezentowanych jest już 26 redakcji z 25 krajów z różnych mediów branżowych – czasopisma tradycyjne, strony internetowe, rolnicze programy telewizyjne, sieci społecznościowe.
Ciągniki oceniane są w czterech kategoriach:
– Tractor of the Year – ciągnik roku – kategoria otwarta bez ograniczeń mocy czy innych parametrów eksploatacyjnych.
– Best Utility – ciągniki uniwersalne – są to ciągniki wielofunkcyjne i użytkowe o mocy 70-150 KM,
– Best of Specialized – najlepszy ciągnik specjalistyczny – ciągniki do sadów, winnic oraz prac w terenach górskich.
– Sustainable TOTY – kategoria wprowadzona trzy lata temu. Pojęcie zrównoważonego rozwoju w branży maszyn rolniczych wiąże się z wieloma aspektami, takimi jak m.in.: komfort, bezpieczeństwo, wydajność, wpływ na glebę, wpływ na środowisko. W ocenie uwzględniane są nie tylko rozwiązania w zakresie technologii informatycznych jak internet rzeczy, analiza Big Data, sztuczna inteligencja, projekty sieciowe, ale także m.in. nowe napędy – silniki elektryczne, hybrydowe czy gazowe. Sustainable TOTY nie jest nagrodą dla najbardziej ekologicznego ciągnika, ale nagrodą za innowacyjne rozwiązanie z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.
Ocena ciągników przebiega kilku etapowo. Każdego roku na wiosnę odbywa się posiedzenie jury na którym prezentowane są zgłoszenia producentów. Kolejno – po dyskusji i wstępnej ocenie – z tej grupy nominowane są modele do dalszej ewaluacji w poszczególnych kategoriach. Chociaż nie ma takiego wymogu regulaminowego, większość producentów organizuje dla członków jury specjalne demonstracje, pokazy i jazdy testowe ciągników. Na przełomie października i listopada jury przeprowadza ocenę punktową zgodnie z opracowanymi procedurami. Ogłoszenie wyników i prezentacja wyróżnionych modeli odbywa się w listopadzie na międzynarodowych targach techniki rolniczej – w latach nieparzystych są to targi Agritechnica w Hanowerze a parzystych EIMA w Bolonii.
Profesor Edmund Lorencowicz znany jest w środowisku dziennikarzy branżowych. Opublikował ponad 300 różnego rodzaju artykułów upowszechnieniowych, uczestniczył w wielu pokazach, targach, demonstracjach i premierach ciągników i maszyn rolniczych. W jury TOTY zasiada od 2016 roku, reprezentuje czasopismo RPT (Rolniczy Przegląd Techniczny).
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP