8 czerwca 2022 r. w Centrum Kongresowym odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. dr h.c. multi Andrzejowi Koteckiemu.

Profesor Andrzej Kotecki, związany z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, wniósł znaczący wkład w rozwój nauk rolniczych w zakresie przyrodniczych i agrotechnicznych uwarunkowań produkcji roślin bobowatych, oleistych oraz energetycznych. Jest niekwestionowanym autorytetem, zasłużonym w kształceniu kadr dla nauki i praktyki oraz zaangażowanym w prace na rzecz nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

Uroczystości przewodniczył JM Rektor, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Za stołem prezydialnym wraz z JM Rektorem i Prorektorami UP w Lublinie zasiadł Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy.

Po powitaniu licznie zgromadzonych gości oraz odczytaniu stosownej uchwały Senatu UP w Lublinie, prof. dr hab. Barbara Kołodziej, będąca Promotorem, wygłosiła laudację, w której przedstawiła sylwetkę oraz syntezę bogatych dokonań profesora Andrzeja Koteckiego.

Promocji doktora honorowego dokonał JM Rektor, profesor Krzysztof Kowalczyk wraz z Promotorem, profesor Barbarą Kołodziej oraz Dziekanem Wydziału Ogrodnictwa i Architektury, dr hab. Katarzyną Dzidą, prof. uczelni

Wraz z wygłoszeniem formuły pasowania oraz przypięciem epitogium, społeczność Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przyjęła w swoje grono nowego Doktora Honorowego, profesora Andrzeja Koteckiego.

Doktor Honorowy odebrał liczne gratulacje i podziękowania od zebranych gości, a następnie wygłosił okolicznościowy wykład związany ze swoją pracą naukową pt. „Początki rolnictwa, zielona rewolucja i co dalej?

Uroczystość uświetniły występy Chóru Akademickiego oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Orion”.

Profesor Andrzej Kotecki dokonał również pierwszego wpisu w księdze pamiątkowej Doktorów Honorowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

fot. Alicja Jaroszewska/DRiP
Biogram