Informujemy, że projekt “Innowacyjne badania geobotaniczne mokradeł Lubelszczyzny z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych” uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 1 000 000,00 zł. W ramach projektu przeprowadzone zostaną badania oraz warsztaty dla społeczności lokalnej.
Celem projektu jest wykonanie analizy szaty roślinnej zbiorowisk mokradłowych (szuwarowych i łąkowych) pod względem zasięgu ich występowania, liczebności, obszaru, jaki zajmują oraz określenie obecności w obrębie tych fitocenoz gatunków klasyfikowanych jako chronione, rzadkie lub zagrożone wyginięciem w skali regionu. Badaniami geobotanicznymi zostaną objęte zbiorowiska mokradłowe występujące na trzech obszarach: w dolinie Wieprza, w dolinie Poru oraz na obszarze Ostoi Nieliskiej.
W ramach planowanych badań glebowych zostaną określone właściwości fizykochemiczne i chemiczne gleb, w tym pH, zawartość makro- i mikroelementów, węgla organicznego i ogólnego, składu frakcyjnego materii organicznej oraz frakcji próchnicy podatnych na utlenianie. Badania te pozwolą określić stopień zaawansowania procesu humifikacji gleb. Dadzą także odpowiedź w zakresie możliwości gromadzenia węgla z atmosfery w formie próchnicy glebowej i jej stabilności.
Ważnym celem realizacji projektu będzie również przeprowadzenie warsztatów stacjonarnych i terenowych dla społeczności lokalnej w dziesięciu gminach Lubelszczyzny, podczas których przekazana zostanie praktyczna wiedza z zakresu użytkowania mokradeł, ich wartości użytkowej, funkcji ekologicznej oraz możliwości wykorzystania innowacyjnych metod teledetekcyjnych w monitoringu tych siedlisk.
Organizatorem wiodącym jest Katedra Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu Wydział Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pozostali wykonawcy to: Katedra Herbologii i Technik Uprawy Roślin Wydział Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie; Katedra Maszyn Rolniczych, Leśnych i Transportowych, Wydział Inżynierii Produkcji UP w Lublinie; Instytut Gleboznawstwa, Inżynierii i Kształtowania Środowiska, Wydział Agrobioinżynierii UP w Lublinie; Instytut Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, Uniwersytet Rzeszowski
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II” w obszarze Nauka dla Innowacyjności – Innowacyjne badania geobotaniczne mokradeł Lubelszczyzny z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych, umowa nr NdS-II/SP/0588/2023/01.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP