W dniach 13–14 października 2022 r. w Urszulinie odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych zorganizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

W obradach uczestniczyli: prof. dr hab. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu; prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; prof. dr hab. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; prof. dr hab. Mirosław Minkina, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego-Humanistycznego w Siedlcach; dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; dr hab. Sylwester Tabor, prof. UR, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.  13 października w Konferencji uczestniczyła również wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

W czasie spotkania z panią minister omówiono działania związane z promocją kierunków rolniczych w nawiązaniu do potrzeb administracji rolniczej i gospodarki żywnościowej. Rozmawiano także o wstępnych wynikach ewaluacji dyscyplin.

Podkreślono również, że obecne kryteria oceny ewaluacyjnej nie są spójne z postępem nauki i rozwojem badań w dyscyplinach. Odniesiono się także do proponowanych zmian w wykazie dyscyplin nauki oraz propozycji utworzenia nowej dziedziny nauk weterynaryjnych. Kolejnym zagadnieniem omawianym na konferencji były problemy związane ze znacznym podwyższeniem kosztów funkcjonowania uczelni oraz możliwości ograniczania kosztów.

W czasie konferencji dzięki uprzejmości dyrekcji Poleskiego Parku Narodowego rektorzy zwiedzili Muzeum PPN, zobaczyli hodowlę żółwia błotnego oraz uczestniczyli w wycieczce po Parku.

fot. Alicja Jaroszewska/DRiP