Pierwsza wizyta studyjna w Lublinie w ramach projektu „QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network”

W dniach 18-19 czerwca br. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbędzie się pierwsza wizyta studyjna w ramach projektu „QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network”.

Gospodarzami spotkania będą pracownicy Zakładu Entomologii, Katedry Ochrony Roślin UP w Lublinie:

dr hab. Katarzyna Golan, prof. uczelni – Koordynator Projektu,

dr hab. Izabela Kot, prof. uczelni,

dr hab. Katarzyna Kmieć, prof. uczelni,

dr hab. Edyta Górska-Drabik, prof. uczelni.

W Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie gościć będziemy członków Konsorcjum projektowego: Stowarzyszenia Sadowników Republiki Czeskiej Biosad z.s. (Czechy), Instytutu Ochrony Roślin Centrum Badań Rolniczych (Węgry) oraz partnerów z Uniwersytetu w Belgradzie (Serbia).

Spotkanie to będzie pierwszą z trzech zaplanowanych wizyt studyjnych, w czasie których członkowie Konsorcjum będą pracowali nad występującym w regionie V4 inwazyjnym gatunkiem szkodnika jakim jest tarcznik niszczyciel [San José scale (SJS)].

PRAKTYCZNE SZKOLENIE

W czasie wizyty studyjnej w laboratorium Katedry Ochrony Roślin UP w Lublinie gospodarze przeprowadzą praktyczne szkolenie z zakresu: diagnostyki tarcznika niszczyciela, metodyki sporządzania preparatów mikroskopowych, monitorowania i ograniczania liczebności szkodnika  w oparciu o obserwacje poszczególnych stadiów rozwojowych i sumy temperatur efektywnych.

WYJAZD TERENOWY

Partnerzy Projektu wezmą również udział w  zaplanowanych wyjazdach terenowych do sadów znajdujących się w powiecie Opolskim (gmina: Wilków, Łaziska), w których będą mieli możliwość obserwacji szkód wyrządzonych przez tarcznika niszczyciela, pobrania materiału do analizy oraz uzyskania informacji dotyczących problemów sadowników  spowodowanych występowaniem i żerowaniem SJS w sadach regionu.

Jednym z celów wizyty studyjnej jest wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy Partnerami Projektu oraz praca nad „Praktycznym przewodnikiem dotyczącym monitorowania i zarządzania SJS w regionie V4.

W związku z planowanymi wyjazdami terenowymi i wizytami członków Konsorcjum Projektowego  zapraszamy właścicieli sadów, którzy mają problem z tarcznikiem niszczycielem do kontaktu mailowego na adres: .

Przebieg spotkania i jego podsumowanie będzie dostępne na stronie internetowej projektu.

logo visegrad fundProjekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Słowacji i Polski  w ramach Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją Funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.