Obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin 2024 r. – Wykład dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin. Na kształtowanie postaw społeczeństwa w tym aspekcie wpływa szczególnie edukacja młodego pokolenia, które postrzega świat globalnie i chce żyć proekologicznie.

zajęcia w budynku PIORIN15 maja 2024 r., studenci III roku kierunku Biobezpieczeństwo i Zarządzanie Kryzysowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, uczestniczyli w wykładzie pt. „Zadania realizowane przez PIORiN, obszar nasiennictwo (wybrane zagadnienia)”. Na wstępie Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa – pani Teresa Wyłupek, przedstawiła studentom ogólny zakres działania naszej Inspekcji oraz omówiła strukturę WIORiN w Lublinie. Wykład przeprowadził kierownik Działu Nadzoru Nasiennego WIORiN w Lublinie – Zbigniew Baran. Spotkanie odbyło się w ramach przedmiotu „Agroterroryzm i obrót roślinami genetycznie modyfikowanymi”.

dalsza część zajęćCelem spotkania było zapoznanie studentów z realizowanymi działaniami PIORiN, dotyczącymi zasad obrotu oraz monitoringiem materiału siewnego i kontrolą upraw GMO. Podczas wykładu duży nacisk położony został na omówienie tematyki monitoringu konwencjonalnego materiału siewnego szczególnie rzepaku, kukurydzy oraz soi w kierunku występowania domieszek nasion genetycznie zmodyfikowanych.

Nie zapominajmy, że prowadzenie zbilansowanej produkcji roślinnej należy zacząć od zastosowania materiału siewnego wysokiej jakości. Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego istotnie wpływa na wielkość plonów i jest niezbędnym warunkiem uzyskania zadowalających zbiorów. Kupowane nasiona powinny być opatrzone odpowiednimi etykietami, a sadzonki zaopatrzone w paszporty roślin. Mamy nadzieję, że informacje przekazane studentom podczas prelekcji wpłyną na podniesienie ich świadomości, szczególnie nt. właściwych działań z zakresu obrotu materiałem siewnym oraz jego etykietowania.

zajęcia dla studentów24 maja 2024 r. studenci III roku kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie uczestniczyli w wykładzie pt. „Zasady wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin oraz bezpiecznego wykonywania zabiegów z ich użyciem”. Wykład przeprowadził kierownik Działu Ochrony Roślin i Nawozów WIORiN w Lublinie – Mirosław Nakonieczny. Celem spotkania było zapoznanie studentów z zasadami bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Dyskusja, która miała miejsce po zakończonej prelekcji świadczyła o dużym zainteresowaniu podjętym tematem, co wskazuje na  nieustającą konieczność podejmowania działań informacyjnych z zakresu stosowania ś.o.r.

Współpraca PIORiN z uczelniami wyższymi, czy innymi ośrodkami edukacji prowadzi do zwiększania w społeczeństwie wiedzy, dotyczącej bezpiecznego stosowania pestycydów. Dzięki zaangażowaniu Teresy Wyłupek – Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w działalność informacyjną,  pracownicy WIORiN w Lublinie, cyklicznie prowadzą wykłady dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego z tematyki związanej z działalnością PIORiN.

Wszyscy pamiętajmy, że jeśli już musimy stosować środki ochrony roślin, czytajmy etykiety i stosujmy się do obowiązujących przepisów i zaleceń!

fot. Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa