Nowe konkursy na międzynarodowe partnerstwa w ramach programu Erasmus+!

Nowy przewodnik po programie Erasmus+ na rok 2024 wraz z zaproszeniem do składania wniosków są już dostępne! Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami oraz terminami naborów.

 

Zaproszenie do składania wniosków 2024

 

Przewodnik po Programie Erasmus+ 2024 w języku polskim

 

W przewodniku można znaleźć informacje dotyczące celów oraz priorytetów programu w roku 2024, wśród których znajdują się: włączenie i różnorodność, transformacja cyfrowa, środowisko i walka ze zmianą klimatu oraz uczestnictwo w życiu demokratycznym, wspólne wartości i aktywność obywatelska. Przewodnik po programie zawiera także opisy celów akcji i działań, informacje dla wnioskodawców (w tym jak złożyć wniosek i jakie są kryteria naboru) oraz definicje kluczowych pojęć i powszechnie stosowanych terminów związanych z programem.

 

NAJBLIŻSZE TERMINY NABORÓW 2024 (wybrane konkursy):

 

  • KA2, Budowanie potencjału w dziedzinach związanych ze szkolnictwem wyższym – 8 lutego 2024 r., godz. 17:00

Projekty ukierunkowane na budowanie potencjału w szkolnictwie wyższym w uprawnionych państwach trzecich niestowarzyszonych z Programem (np. na Ukrainie) dzięki wielostronnych partnerstwom międzynarodowym instytucji szkolnictwa wyższego.

 

  • KA2, Akcja Erasmus Mundus – 15 lutego 2024 r., godz. 17:00

Akcja obejmująca 1) Wspólne studia magisterskie Erasmus Mundus oraz 2) Działania w zakresie opracowywania studiów Erasmus Mundus.

 

  • KA2, Partnerstwa współpracy w sektorze szkolnictwo wyższe – 5 marca 2024 r., godz. 12:00

Głównym celem partnerstw współpracy jest umożliwienie organizacjom zwiększenia jakości i znaczenia ich działań, rozwinięcia i wzmocnienia sieci partnerów, zwiększenia zdolności do wspólnego działania na szczeblu ponadnarodowym, zwiększenia międzynarodowego charakteru ich działań – poprzez wymianę lub rozwój nowych praktyk i metod, jak również wymianę i omawianie pomysłów. W ramach partnerstw współpracy dąży się do wspierania opracowywania, przekazywania lub wdrażania innowacyjnych praktyk, a także do realizacji wspólnych inicjatyw promujących współpracę, wzajemne uczenie się i wymianę doświadczeń na szczeblu europejskim. Wyniki powinny być odpowiednie do ponownego wykorzystania, możliwe do przeniesienia, skalowalne i, w miarę możliwości, mieć wyraźny wymiar transdyscyplinarny.

Partnerstwa współpracy mają na celu:

  • podniesienie jakości pracy, działań i praktyk zaangażowanych organizacji i instytucji, otwarcie na nowe podmioty, które w sposób naturalny nie przynależą do pojedynczego sektora;
  • budowanie zdolności organizacji w zakresie prac transnarodowych i międzysektorowych;
  • sprostanie wspólnym potrzebom i priorytetom w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu;
  • umożliwienie transformacji i zmian (na szczeblu indywidualnym, organizacyjnym lub sektorowym) prowadzących do usprawnień i nowych podejść, proporcjonalnych do sytuacji każdej organizacji.

Partnerstwo współpracy to projekt ponadnarodowy, który musi angażować co najmniej trzy organizacje z trzech różnych państw członkowskich UE lub państw trzecich stowarzyszonych z Programem.

 

  • KA2, Sojusze na rzecz innowacji – 7 marca 2024 r., godz. 17:00

Celem projektów powinno być zwiększanie zdolności innowacyjnych Europy poprzez stymulowanie innowacji w drodze współpracy i przepływu wiedzy między szkolnictwem wyższym, kształceniem i szkoleniem zawodowym (zarówno wstępnym, jak i ustawicznym) oraz szerszym środowiskiem społeczno-gospodarczym, a także wspieranie rozwoju zmysłu inicjatywy i przedsiębiorczości w UE. Projekty dotyczą więc przede wszystkim wypracowywania i wprowadzania innowacji w kształceniu i transferze wiedzy i nie obejmują badań naukowych.

W obu konkursach projekty są przygotowywane przez międzynarodowe konsorcja uczelni, przedsiębiorstw, instytucji kształcenia zawodowego oraz branżowych stowarzyszeń/ klastrów etc. Przykładowym pomysłem na projekt w ramach konkursów jest np. zidentyfikowanie sektora gospodarki, w którym istnieje potrzeba doszkalania pracowników w zakresie „nowych” kompetencji (np. umiejętności cyfrowych, społecznych, tzw. „zielonych”, bądź innych, wynikających ze specyfiki danego sektora) oraz opracowanie/zorganizowanie dedykowanych programów szkoleniowych we współpracy z partnerami zagranicznymi (inne potencjalne działania są opisane w załączniku powyżej).

 

Osoby zainteresowane wnioskowaniem w konkursie zapraszamy do kontaktu z Biurem Projektów Międzynarodowych ().