Miło nam poinformować, że decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 11 grudnia 2023 r., prof. dr hab. Halina Lipińska (Kierownik Katedra Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu, Wydział Agrobioinżynierii), otrzymała tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo.
Prof. dr hab. Halina Lipińska (ur. w 1962 r. w Chełmie) dyplom mgr inż. rolnictwa (1987 r.) uzyskała na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Lublinie. W 1990 r. podjęła pracę w Katedrze Łąkarstwa, gdzie po ukończeniu studiów doktoranckich (1999 r.) i uzyskaniu stopnia doktora nauk rolniczych, została zatrudniona na stanowisku adiunkta. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii, specjalność łąkarstwo i kształtowanie krajobrazu uzyskała w roku 2011. 1 października 2019 roku otrzymała tytuł profesora uczelni.
Od 1 .09.2017 r. jest kierownikiem Katedry Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu oraz Zakładu Studiów Krajobrazowych i Gospodarki Przestrzennej. W roku 2006 ukończyła studia podyplomowe „Tereny Zieleni”, organizowane przez Politechnikę Krakowską i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, zaś w kolejnych latach odbyła łącznie 5 staży krajowych i zagranicznych.
Dotychczasowy autorski lub współautorski dorobek naukowy Haliny Lipińskiej obejmuje łącznie 254 pozycje, w tym 197 stanowią oryginalne prace twórcze badawcze i przeglądowe, 57 to materiały konferencyjne, artykuły popularnonaukowe i inne opracowania. Była kierownikiem projektu pt. „Innowacyjne rozwiązania techniczne w siewniku do podsiewu użytków zielonych służące poprawie ilości i jakości paszy dla przeżuwaczy oraz ochronie gleb, wód i klimatu”, kierownikiem zadania w projekcie „Poprawa wykorzystania potencjału produkcyjnego pastwisk dla bydła mlecznego i mięsnego przez zastosowanie systemu wspomagania decyzji i zarządzania” oraz wykonawcą w czterech projektach krajowych. Kierowała również dwoma projektami z MEiN w ramach programu „Doskonała nauka”.
Działalność naukowa prof. Lipińskiej obejmuje kilka kierunków badawczych, a głównym z nich są „Ekosystemy trawiaste w produkcji paszy, ochronie krajobrazu, gleb, wód i klimatu oraz innych usług ekosystemowych”. Podkreślenia wymagają tu unikalne badania nad oddziaływaniami allelopatycznymi gatunków i odmian traw pastewnych oraz gazonowych, w skutecznym zarządzaniu produkcją pasz UZ, zarówno dla zachowania wartościowej pokarmowej, wysokich walorów krajobrazowych, bioróżnorodności ekosystemów i ich funkcji ochronnych. Jej prace podejmują także ważny problem badawczy w postaci odpowiedniego doboru gatunków i odmian do mieszanek, który gwarantuje nie tylko ich stabilność, ale i wysokie plony dobrej jakości paszy, wpływa korzystnie na bilans wodny oraz przyczynia się znacząco do zmniejszenia stężenia biogenów w środowisku i ich przenikania w głąb profilu glebowego. Innym z najważniejszych kierunków badawczych, potwierdzonych licznymi publikacjami, były zagadnienia związane z ograniczaniem strat azotu oraz z sekwestracją dwutlenku węgla przez ekosystemy trawiaste. Badania te wpisują się jednoznacznie w problematykę zrównoważonego rozwoju i wyzwań stawianych rolnictwu w aspekcie ochrony środowiska.
Swoiste uzupełnienie głównych nurtów badawczych w dorobku prof. Haliny Lipińskiej stanowią zagadnienia dotyczące środowiska zamieszkania człowieka na obszarach wiejskich, suburbialnych oraz miejskich. Problematyka ta jest szczególnie istotna z uwagi na postępującą degradację krajobrazu przyrodniczego i troskę o jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. W jej obrębie znalazły się badania dotyczące różnych funkcji i usług ekosystemowych zbiorowisk trawiastych, zagadnienia wpisujące się w kształtowanie i ochronę krajobrazu oraz badania z zakresu kształtowania niektórych wskaźników roślinnych i glebowych w zróżnicowanych warunkach produkcyjnych i środowiskowych.
Prof. Lipińska naukowo i dydaktycznie współpracuje z Narodowym Uniwersytetem Rolniczym w Dublanach na Ukrainie, Zachodnioukraińskim Uniwersytetem Narodowym, CCS Haryana Agricultural University, Institute for Atmospheric Sciences-Weather and Climate, University of Iceland oraz Politechniką w Kownie (Litwa), a efektem tej współpracy są wspólnie realizowane badania, liczne publikacje, staże naukowe, wizyty studyjne oraz zajęcia dydaktyczne.
Uczestniczyła w 96 konferencjach, w tym w 29 międzynarodowych, prezentując referaty, komunikaty naukowe i postery. Dwukrotnie (w latach 2019 i 2022) była odpowiedzialna za organizację i przebieg Międzynarodowych Konferencji Naukowych “Gospodarowanie przestrzenią a zasoby przyrodnicze”. Wchodziła w skład komitetu organizacyjnego europejskiego kongresu łąkarskiego EGF, który odbył się w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (czerwiec 2012), zaś w roku 2020 roku w skład komitetu Naukowego XXI Międzynarodowego Forum Naukowo-Praktycznego, organizowanego przez Uniwersytet Rolniczy w Dublanach. Wielokrotnie pełniła funkcję moderatora bądź przewodniczyła sekcjom konferencji i sympozjów, także komisji oceniającej prace naukowe prezentowane na Międzynarodowym Sympozjum Studenckich Kół Naukowych “Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”. Jest członkiem Rady Dyscypliny Rolnictwo i Ogrodnictwo (od 2019) oraz Senatu UP w Lublinie (od 2020). Jest członkiem PTŁ (przewodniczącą oddziału lubelskiego), LTN i PTNA.
Profesor Halina Lipińska była promotorką w czterech przewodach doktorskich, recenzentką trzech rozpraw doktorskich, jednej rozprawy habilitacyjnej oraz członkiem i sekretarzem komisji habilitacyjnych oraz doktorskich. Często jest powoływana na recenzenta prac publikowanych w czasopismach międzynarodowych (z IF) oraz krajowych. Jest promotorem 345, a recenzentem 290 prac dyplomowych.
W procesie dydaktycznym, pełniła w przeszłości funkcję opiekuna lat i praktyk dyplomowych, sekretarza wydziałowej komisji rekrutacyjnej, członka Komisji ds. Samooceny kierunku (architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna, agrobiznes, inżynieria środowiska, rolnictwo i ekonomia) oraz koordynatora prac nad wnioskiem o kierunek zamawiany „Inżynieria środowiska”. Była przewodniczącą Rady Programowej na kierunku gospodarka przestrzenna oraz współautorem programu kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna oraz na studiach podyplomowych „Planowanie przestrzenne”, gdzie pełniła funkcję Kierownika. Od 2016 r. sprawuje funkcję prodziekana Wydziału Agrobioinżynierii. Bierze udział w pracach Komisji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych oraz Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Była opiekunem Uczelnianej Organizacji ZMW, a przez 28 lat sprawowała pieczę nad organizacją Balu Charytatywnego Pracowników i Studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Była odpowiedzialna za przygotowanie wniosków, organizację i koordynację zajęć dydaktycznych oraz sprawowanie opieki nad zapraszanymi do Uniwersytetu profesorami wizytującymi, zarówno w STA, jak i staży naukowych (zagranicznych oraz krajowych). Prowadzi ożywioną współpracę z otoczeniem gospodarczym Uniwersytetu: ARiMR w Lublinie, gminy: Biłgoraj, Sosnowica, Urszulin, gospodarstwa rolne specjalizujące się w chowie bydła mlecznego i produkcji mleka w województwach podlaskim i lubelskim, Gospodarstwo Rolne ROLTRAW Marek Tatarczak, Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN, INSCh w Puławach, IOR-PIB, ITP w Falentach, IUNG-PIB w Puławach, INTERMAG, KWK w Bogdance, Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie, LODR w Końskowoli, MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie, Ogiński Group, OSChR w Lublinie, Globator Milnerals Sp z O.O. PODR w Szepietowie, Mechanika Maszyn i Urządzeń Rolniczych Zygmunt Babiński, Urząd Miasta Lublin, Lokalne Grupy Działania.
Za działalność naukową i dydaktyczną była wielokrotnie nagradzana Nagrodą Rektora, wyróżniona także przez Wydziałową Radę Samorządu Studenckiego Agrobioinżynierii „Złotym kłosem” w kategorii najlepszy prowadzący oraz za najlepszy kontakt ze studentami. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę, Medalem KEN, Medalem Prezydenta Miasta Lublin oraz Medalem Marszałka Województwa Lubelskiego.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP