Miło nam poinformować, że decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 11 grudnia 2023 r. prof. dr hab. Barbara Skwaryło-Bednarz (Katedra Ochrony Roślin, Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu) otrzymała tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo.
Prof. dr hab. Barbara Skwaryło-Bednarz jest absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (wcześniej Akademii Rolniczej), kierunku rolnictwo na Wydziale Rolniczym (w jednostce zamiejscowej – Instytucie Nauk Rolniczych w Zamościu). Po studiach rozpoczęła pracę na stanowisku inżynieryjno-technicznym w Zakładzie Biochemii Instytutu Nauk Rolniczych w Zamościu. W latach 1997-2001 była słuchaczką studiów doktoranckich realizowanych na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Lublinie, które ukończyła obroną pracy doktorskiej pt. „Odporność środowiska glebowego na oddziaływanie wybranych czynników chemicznych na przykładzie gleb terenów chronionych i produkcyjnych”. W 2001 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk rolniczych w zakresie agronomii o specjalności ochrona środowiska rolniczego, a w 2005 r. została mianowana na stanowisko adiunkta w Katedrze Produkcji Roślinnej
i Agrobiznesu Wydziału Nauk Rolniczych (wcześniej Instytutu Nauk Rolniczych) w Zamościu.
W 2013 r. prof. Skwaryło-Bednarz uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk rolniczych, w dyscyplinie agronomia na Wydziale Agrobioinżynierii UP w Lublinie. Podstawą nadania tego stopnia było osiągnięcie naukowe pt. „Wpływ czynników środowiska i odmiany na wielkość i jakość plonu nasion rzepaku ozimego uprawianego na Dolnym Śląsku”. Jeszcze w tym samym roku została kierownikiem Zakładu Ochrony i Kształtowania Środowiska na Wydziale Nauk Rolniczych w Zamościu, a po przemianowaniu – Wydziale Biogospodarki UP w Lublinie. Funkcję tę sprawowała aż do zamknięcia tego Wydziału, czyli do 30.09.2015 r.
01.10.2015 r. została zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Ochrony i Kwarantanny Roślin (obecnie Katedrze Ochrony Roślin) Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Lublinie. W 2020 r. awansowała na stanowisko profesora uczelni. Badania naukowe prowadzone przez prof. dr hab. Barbarę Skwaryło-Bednarz, od momentu zatrudnienia w Instytucie Nauk Rolniczych w Zamościu do uzyskania stopnia doktora habilitowanego, koncentrowały się wokół zagadnień dotyczących:
1) oceny jakości chemicznej i biologicznej gleb o różnym stopniu prowadzonej ochrony środowiska przyrodniczego,
2) adaptacji metody z wykorzystaniem odczynnika ABTS do pomiaru całkowitej zdolności antyoksydacyjnej różnych typów gleb,
3) oceny wielkości i jakości plonu roślin pseudozbożowych o podwyższonej zawartości tłuszczu w nasionach (tj. szarłat uprawny) i oleistych (rzepak ozimy) w powiązaniu z oddziaływaniem tych roślin na właściwości biologiczne i antyoksydacyjne gleby.
Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego prowadziła badania naukowe oceniające wpływ wybranych czynników środowiskowych i agrotechnicznych na wielkość i jakość plonu roślin oraz właściwości biologiczne i antyoksydacyjne środowiska glebowego i materiału roślinnego.
Obecnie wiodącym kierunkiem działalności naukowej prof. Barbary Skwaryło-Bednarz jest problematyka obejmująca kompleksową ocenę wpływu niechemicznych i chemicznych metod ochrony roślin na ich stan zdrowotny i parametry biologiczne oraz aktywność biologiczną gleby.
Karierę naukową prof. dr hab. Barbara Skwaryło-Bednarz rozwijała w renomowanych ośrodkach naukowych w kraju (Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, SGGW w Warszawie) i za granicą (Ukraiński Narodowy Uniwersytet Leśny we Lwowie w Ukrainie), gdzie odbyła długo- i krótkoterminowe staże naukowe. Współpracuje z naukowcami z wielu ośrodków krajowych (Politechnika Lubelska, IUNG-PIB w Puławach)
i zagranicznych (Uniwersytety – w Parmie we Włoszech, w Mosulu w Iraku, w Cordobie w Hiszpanii,
w Düzce w Turcji). Jest autorką lub współautorką 35 publikacji naukowych w czasopismach z IF (IF= 53,905; indeks Hirscha wg. bazy Web of Science = 8, a wg. bazy Scopus = 9), 81 publikacji naukowych bez IF, monografii naukowej, 12 rozdziałów w monografii oraz licznych materiałów konferencyjnych i publikacji popularnonaukowych, łącznie 235 pozycji.
Była kierownikiem projektu dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Lublinie oraz kierownikiem lub wykonawcą w wielu zadaniach badawczych w ramach badań własnych lub działalności statutowej. Aktywnie uczestniczy w składaniu wniosków do NCN w celu pozyskania środków na badania naukowe. Prowadzi współpracę naukową z wieloma jednostkami sektora społeczno-gospodarczego (tj. Roztoczański Park Narodowy; firmy – Szymon Kuczyński, Zakład Rolny, Wiszniów 97; „Szarłat” M i W Lenkiewicz Sp. j., Cibory Gałeckie 46). Dwukrotnie wykonała ekspertyzy naukowe na zamówienie zainteresowanej strony (Roztoczański Park Narodowy; firma Szymon Kuczyński, Zakład Rolny, Wiszniów 97).
Prof. dr hab. Barbara Skwaryło-Bednarz pełniła funkcję promotora w przewodzie doktorskim zakończonym nadaniem stopnia doktora. Dwukrotnie sprawowała funkcję sekretarza komisji habilitacyjnej oraz wielokrotnie funkcję członka Komisji doktorskiej ds. obrony. Była promotorem 14 prac inżynierskich/licencjackich i 19 prac magisterskich, wykonała 57 recenzji prac dyplomowych.
Nominowana Profesor jest członkiem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego (od 2007 r.), Lubelskiego Towarzystwa Naukowego (od 2019 r.) i Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego (od 2021 r.). Była członkiem Komitetu Organizacyjnego XVII Warsztatów Ekonomistów Rolnych, Zamość-Krasnobród, 13-15.06.2012 r. oraz członkiem Komitetu Organizacyjnego VII Międzynarodowego Sympozjum Naukowego pt. „Meteorologia i klimatologia w służbie rolnictwa i turystyki”, Zamość-Łuck, 27-29.09.2012 r. Sprawowała również funkcję sekretarza Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Bioprotection – Global Plant Health and Product Safety”, Lublin, 22-24.09.2021 r. oraz była członkiem Komitetu Naukowego tej Konferencji. Niemal 30-krotnie pełniła funkcję recenzenta prac złożonych do publikacji w ponad 20 czasopismach naukowych, przede wszystkim o zasięgu międzynarodowym. Od 2022 r. jest członkiem Rady Naukowo-Programowej czasopisma Aura (Wydawnictwo Sigma-Not).
Jej działalność organizacyjna została uhonorowana wyróżnieniem (zespołowym) przez Stowarzyszenie Agroekoton za szeroką współpracę na rzecz rolnictwa zrównoważonego, szczególnie za działania edukacyjne dotyczące podnoszenia świadomości młodzieży oraz profesjonalnych i nieprofesjonalnych producentów w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz nagrodą zespołową Rektora UP w Lublinie.
Prof. Skwaryło-Bednarz chętnie uczestniczy w wielu wydarzeniach związanych z popularyzowaniem nauki. Corocznie bierze czynny udział w Lubelskim Festiwalu Nauki, w preorientacjach oraz wykładach z okazji „Dni Otwartych” Uczelni, prowadzi wykłady dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczestników wielu wydarzeń regionalnych związanych
z doskonaleniem określonej produkcji roślinnej w trzech systemach gospodarowania (Dni Rabarbaru, Dni Pola (burak cukrowy, rzepak ozimy), Topinamburiada).
Za zaangażowanie zawodowe oraz działalność naukowo-dydaktyczną prof. dr hab. Barbara Skwaryło-Bednarz była wielokrotnie nagradzana, otrzymując m.in. brązowy (2014 r.) i srebrny medal za długoletnią służbę (2021 r.), honorową odznakę UP w Lublinie (2022 r.) oraz nagrody indywidualne i zespołowe Rektora UP w Lublinie.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP