Miło nam przedstawić sylwetkę prof. dr hab. inż. Andrzeja Sałaty (Katedra Warzywnictwa i Zielarstwa; Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu), który otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo.
Głównym nurtem badawczym i publikacyjnym prof. dr hab. inż. Andrzeja Sałaty są zagadnienia związane z biologią i plonowaniem roślin zielarskich oraz przydatnością surowca dla przemysłu farmaceutycznego. Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy z 23 marca 2023 prof. Andrzej Sałata otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych.
Prof. Sałata prowadził badania o następującej tematyce: zastosowanie metod biotechnologicznych
w utrzymaniu cech identyfikacyjnych odmian rabarbaru; reakcja roślin na stresy środowiskowe, powodowane przede wszystkim niedoborem wody; efekty działania niskich temperatur na wzrost i rozwój roślin w uprawie polowej; tolerancja roślin na stres abiotyczny i zmienność akumulacji substancji bioaktywnych; efektywność wykorzystania wody i składników pokarmowych przez rośliny; wpływ nawadniania i temperatury suszenia na zawartość i skład substancji lotnych; stosowanie roślin mulczujących i ich wpływ na przebieg fizycznych, chemicznych i biologicznych procesów zachodzących w glebie; biofortyfikacji roślin z rodzaju Allium w związki zawierające siarkę.
Ponadto w obszarze zainteresowań naukowych prof. Sałaty znajdują się zagadnienia związane z uprawą grzybów jadalnych i leczniczych. W ostatnim czasie we współpracy z partnerami z Włoch i Hiszpanii zajmuje się biologią, plonowaniem i walorami prozdrowotnymi karczocha i karda oraz oceną przydatności liści tych roślin w produkcji farmaceutycznej, a także możliwością uprawy tych ciepłolubnych gatunków na Lubelszczyźnie.
Prof. Andrzej Sałata rozwijał swoją karierę naukową w kraju oraz w instytucjach naukowych za granicą, realizując długo- i krótkoterminowe zagraniczne staże naukowe w: Universidad Politecnica de Valencia (UPV), Hiszpania: 1) Department of Plant Production 2) Centre for Agrucultural Chemical Ecology (CEQA), 3) Valencian Centre for Irrigation Studies (CVER), 4) Institutes Biotechnology and Agrofood Industries; University of Catania, Department of Agriculture, Food and Environment (Włochy); Cukurova Univeristy Adana, Deparment of Horticulture (Turcja); University of Akdeniz, Department of Agricultural Economics, Antalya (Turcja).
Dotychczasowy dorobek naukowy prof. dr hab. Andrzeja Sałaty obejmuje autorstwo lub współautorstwo 75 publikacji naukowych, z sumą punktów 2295 w tym 35 publikacji naukowych z przypisanym współczynnikiem wpływu (sumaryczny IF 57,304).
W swojej karierze prof. Sałata był promotorem 34. prac inżynierskich, 25. prac magisterskich oraz 2. prac doktorskich. Pełnił funkcję recenzenta w 9. postępowaniach doktorskich, a także funkcję członka oraz sekretarza komisji w 2. postępowaniach habilitacyjnych. Pełnił funkcję sekretarza sekcji Ogrodnictwo Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, redaktora tematycznego w sekcji Horticulture, Electronic Journal of Polish Agricultural Universities (JPAU) i redaktora tematycznego w Acta Scientiarum Polonorum Hortorum Cultus. Obecnie pełni funkcję Redaktora (Guest Editor) Wydania Specjalnego: “Enhanced Product Quality of Plant Material from Field Crops”, w czasopiśmie naukowym Agronomy (MDPI) oraz funkcję Redaktora (Guest Editor) w “New Advances of Organic Farming for Improving Crop Production and Quality”, w czasopiśmie naukowym Frontiers in Agronomy.
W całym okresie pracy naukowej prof. Andrzej Sałata regularnie współpracował z otoczeniem gospodarczym zaliczanym do jednostek sektora publicznego (skarbu państwa) i sektora prywatnego, m. in. z liderem branży hodowli roślin i nasiennictwa Małopolską Hodowlą Roślin Oddział w Zamościu sp. z o.o oraz firmą Steppol Agro. Jest autorem 6 pisemnych opinii i instrukcji aplikacyjnych opracowanych dla firm
i przedsiębiorstw krajowych. Ponadto zrealizował 4 badania zamawiane przez jednostki sektora gospodarczego, w których był kierownikiem projektu.
Działalność organizacyjna prof. Sałaty związana jest również z pracami na rzecz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Był członkiem komitetów naukowych i organizacyjnych krajowych
i międzynarodowych konferencji, jak również współorganizatorem kilkunastu wydarzeń o charakterze popularno-naukowym. W latach 2017-2020 był członkiem Uczelnianej Senackiej Komisji Budżetowej UP
w Lublinie. Pełnił funkcję członka Senackiej komisji ds. Gospodarstw Doświadczalnych w latach 1998-2018
(5 pełnych kadencji), Wydziałowej Komisji ds. Organizacji i Rozwoju Wydziału OiAK w latach 2017-2020; Wydziałowej Komisji ds. Oceny Wydziału w latach 2013-2017. W kadencji 1999-2005 pełnił funkcję pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk na kierunku ogrodnictwo. Prof. dr hab. Andrzej Sałata w okresie dotychczasowego zatrudnienia w UP w Lublinie uzyskał za wybitne osiągnięcia w dziedzinie naukowej
5 nagród indywidualnych IIo, 1. nagrody zespołowej IIo oraz został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi (2004r.).
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP