Miło nam poinformować, że decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 11 grudnia 2023 r., prof. dr hab. inż. Agnieszka Jamiołkowska (Katedra Ochrony Roślin, Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu), otrzymała tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo.
Prof. dr hab. inż. Agnieszka Jamiołkowska jest absolwentem kierunku ogrodnictwo na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Lublinie (1994 r., obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).
Po studiach odbyła roczne uzupełniające studia magisterskie w Wyższej Szkole Rolniczej w Montpellier (École Nationale Supérieure Agronomique de Montpellier) we Francji, uzyskując w 1995 r. dyplom z zakresu rolnictwa pogłębionego – DAA (Diplôme Agronomie Approfondie), ze specjalizacją biologia stosowana w rolnictwie, z ukierunkowaniem na ochronę roślin. W 1997 r. rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Lublinie, w Katedrze Ochrony i Kwarantanny Roślin, uzyskując w 2001 r. stopień naukowy doktora nauk rolniczych w zakresie ogrodnictwa – specjalność ochrona roślin, fitopatologia. W latach 2001- 2002 pracowała jako inspektor ds. fitosanitarnych w Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN) w Wysokiem Mazowieckiem. Od 01.10.2002 rozpoczęła pracę na stanowisku adiunkta w Katedrze Ochrony i Kwarantanny Roślin Akademii Rolniczej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). W 2014 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w dziedzinie nauk rolniczych w zakresie ogrodnictwa – fitopatologia. Podstawą nadania tego stopnia było osiągnięcie naukowe przedstawione w formie monografii nt. „Preparaty biologiczne w ochronie papryki słodkiej (Capsicum annuum L.) przed grzybami chorobotwórczymi i indukowaniu reakcji obronnych roślin”. W 2018 r. została mianowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego UP w Lublinie. W latach 2017-2020 pełniła funkcję kierownika Katedry Ochrony i Kwarantanny Roślin na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP
w Lublinie.
Badania naukowe prowadzone przez prof. Agnieszkę Jamiołkowską od momentu zatrudnienia na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Lublinie dotyczą biologicznej ochrony roślin przed patogenami. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego prowadziła badania z zakresu wpływu preparatów biologicznych do ochrony warzyw przed grzybami chorobotwórczymi i ich roli w indukcji reakcji obronnych roślin. Zajmowała się zagadnieniem mykoryzy i możliwościami jej zastosowania w uprawie warzyw w celu poprawy plonowania, zdrowotności i odporności roślin na biotyczne czynniki stresowe. Obecnie zainteresowania naukowe prof. Agnieszki Jamiołkowskiej obejmują charakterystykę fitochemiczną ekstraktów roślinnych i nowych związków, ich wpływ na immunizację roślin oraz przydatność w ochronie roślin przed fitopatogenami pochodzenia grzybowego.
Prof. Agnieszka Jamiołkowska rozwijała swoją karierę naukową w ośrodkach naukowych w kraju i za granicą odbywając długo i krótkoterminowe staże naukowe oraz wizyty studyjne (ANSES – Agence Nationale de Sécurité Sanitaire de l’Alimentation, de l’Environememt et du Travail, Malzeville/Nancy, Francja; ANSES -Agence Nationale de Sécurité Sanitaire de l’Alimentation, de l’Environememt et du Travail, Montpellier, Francja; Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture and Natural Sciences, Uniwersytet w Düzce, Turcja; Zakład Fizykochemii Materiałów Porowatych, Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie). Ponadto współpracuje naukowo z licznymi jednostkami badawczymi w kraju i za granicą (Uniwersytet w Mosulu, Irak; Uniwersytet w Parmie, Włochy; Uniwersytet
w Düzce, Turcja; Uniwersytet w Pamukkale, Denizli, Turcja; Sant Gadge Baba Amravati University, Amravati, Maharashtra, Indie; Vytautas Magnus University Agricultural Academy, Kowno, Litwa).
Jest autorem i współautorem 100 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 32 publikacji naukowych z przypisanym współczynnikiem wpływu (sumaryczny IF 59,49; punkty MNiSW 2957 pkt.). Brała udział w realizacji projektów badawczych finansowanych przez MNiSW, NCN, MEiN, WFOŚiGW, gdzie pełniła funkcję kierownika projektów (dwukrotnie), głównego wykonawcy lub wykonawcy. Jest członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma naukowego Acta Mycologica oraz redaktorem wydania specjalnego w czasopiśmie naukowym Plants (MDPI) nt. “Weaponizing Plants: Biocontrol and Biosecurity in Plant Protection”.
Prof. Agnieszka Jamiołkowska za działalność naukową była wielokrotnie nagradzana (siedmiokrotnie nagrodą indywidualną/zespołową JM Rektora UP w Lublinie, dodatkiem projakościowym oraz nagrodą Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego za dorobek publikacyjny polskiego naukowca, przyznany przez Kapitułę PTFiT). Ponadto jest promotorem jednego zakończonego i jednego trwającego przewodu doktorskiego. Była czterokrotnie recenzentem w postępowaniach o nadanie stopnia doktora, trzykrotnie recenzentem w postępowaniach o nadanie stopnia doktora habilitowanego, promotorem 40 prac dyplomowych i recenzentem 45 prac dyplomowych na rodzimej Uczelni.
Działalność organizacyjna prof. Agnieszki Jamiołkowskiej związana jest z pracami na rzecz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W latach 2017-2020 pełniła funkcję kierownika Katedry Ochrony i Kwarantanny Roślin na wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Była członkiem komitetów naukowych i organizacyjnych krajowych i międzynarodowych konferencji, jak również współorganizatorem kilkunastu wydarzeń o charakterze popularno-naukowym. W 2021 r. utworzyła w ramach Wydziału Ogrodnictwa
i Architektury Krajobrazu międzywydziałową jednostkę edukacyjną pod nazwą Klinika Roślin UP w Lublinie. W ramach tej jednostki organizuje szkolenia, seminaria i wykłady otwarte dla studentów i pracowników uczelni.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP