Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie od lat badają Poleski Park Narodowy

Jeśli jesteś na rozległym torfowisku i zauważysz żółwia błotnego, wodniczkę, żurawia czy aldrowandę pęcherzykowatą to znak, że jesteś w Poleskim Parku Narodowym. Temu chronionemu obszarowi poświęcony został odcinek z cyklu “Polskie Parki Narodowe” produkcji TVP. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prowadzą tu od lat badania dotyczące flory i fauny.

Dr hab. Magdalena Pogorzelec, prof. Uczelni z Katedry Hydrologii i Ochrony Ekosystemów omówiła sposoby ochrony gatunków reliktowych roślin, takich jak wierzba lapońska i borówkolistna.

bagna, pracownik naukowy UP w koszulce z logo, w tle dziennikarzkadr z filmu/TVP

O metodach rozmnażania in vitro cennego i zagrożonego gatunku rośliny owadożernej, aldrowandy pęcherzykowatej opowiadała dr inż. Marzena Parzymies z Instytutu Produkcji Ogrodniczej.

Dr Mariusz Wójcik z Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa przedstawił aspekty ochrony żółwia błotnego. Gatunek ten od wielu lat badany jest przez pracowników Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa, dr Mariusza Wójcika i dr Sławomira Beegera. Badania te obejmowały wykorzystanie telemetrii VHF, monitoring wzrokowy na transektach, a w ostatnim roku wykorzystanie dronów w monitoringu.

Prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski z Katedry inżynierii Środowiska i Geodezji zaprezentował aspekty funkcjonowania eksperymentalnej oczyszczalni hybrydowo-hydrofitowej, która testowana jest na terenie parku.

Dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. Uczelni z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt od wielu lat prowadzi badania nad jednym z najrzadszych i zagrożonych ptaków w świecie – wodniczką. W filmie przedstawił ciekawe aspekty biologii tego ptaka oraz opowiadał o działaniach ochronnych i monitoringu prowadzonym – również przy udziale studentów naszej uczelni.

vod.tvp.pl, seria Polskie Parki Narodowe: odc. 11, Poleski Park Narodowy