Otwarcie innowacyjnej zero-energetycznej hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków w miejscowości Zawadówka (gmina Rejowiec)

22 czerwca 2023 r. w miejscowości Zawadówka (woj. lubelskie) odbyło się otwarcie innowacyjnej zero-energetycznej hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków.

Koncepcja obiektu została opracowana przez zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Jóźwiakowskiego. Projekt oczyszczalni wykonali dr inż. Arkadiusz Malik oraz mgr inż. Karolina Jóźwiakowska.

Oczyszczalnia składa się z części mechanicznej, biologicznej i chemicznej oraz systemu zagospodarowania osadów ściekowych. System wyposażony jest w innowacyjny P-filtr wypełniony skałą wapienno-krzemionkową opoką po obróbce termicznej (materiał Rockfos®) oraz system fotowoltaiczny, co pozwala na redukcję zużycia energii z sieci energetycznej prawie do zera. Ponadto jest w pełni zautomatyzowana i sterowana za pomocą komputera, co pozwala na kontrolę pracy obiektu. Dopływ i odpływ zanieczyszczeń jest rejestrowany za pomocą specjalnych przepływomierzy, dzięki czemu eksploatator może śledzić na bieżąco ilości oczyszczanych ścieków.

Zaletami obiektu są m.in.:

• bardzo niski koszt eksploatacji,
  • brak wtórnych osadów ściekowych,
  • możliwość wtórnego wykorzystania oczyszczonych ścieków.

Konstrukcje tego typu powstały już w kilku gminach woj. lubelskiego oraz na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego i Poleskiego Parku Narodowego. Obecnie kompleks w Zawadówce jest przedmiotem badań naukowych, realizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, które pozwolą na dalsze udoskonalanie technologii oczyszczania ścieków w hybrydowych systemach hydrofitowych.

zdjęcia:  Krzysztof Jóźwiakowski
chelm.naszemiasto.pl z dn. 23.06.2023 r.
forumakademickie.pl z dn. 27.06.2023 r.