Informujemy, że międzynarodowy projekt pt. “QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network”, przygotowany przez zespół z Zakładu Entomologii, Wydział Ogrodnictwa
i Architektury Krajobrazu, pod kierownictwem dr hab. Katarzyny Golan, prof. uczelni, we współpracy
z partnerami z Czech i Węgier otrzymał dofinansowanie Funduszu Wyszehradzkiego!
Konsorcjum projektowe, obejmujące Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Stowarzyszenie Sadowników Republiki Czeskiej Biosad z.s. (Czechy) oraz Instytut Ochrony Roślin Centrum Badań Rolniczych (Węgry),
a także zakładające udział uczestników z Serbii, zmierzy się z tematem skoordynowanego systemu zarządzania inwazyjnym gatunkiem szkodnika o nazwie tarcznik niszczyciel (San José scale, Comstockaspis perniciosa syn. Quadraspidiotus perniciosus).
W związku z notowanym w ostatnich latach ociepleniem klimatu oraz wycofywaniem wielu substancji aktywnych z programów ochrony roślin, problem tarcznika niszczyciela stał się w wielu krajach jeszcze większym wyzwaniem. Szkodnik szybko się rozprzestrzenia i powoduje corocznie znaczne szkody i straty plonów w uprawach drzew owocowych na terenie państw Grupy Wyszehradzkiej.
Tarcznik na owocach, zdjęcie: dr hab. Katarzyna Golan, prof. uczelni.
Większość sadowników nie posiada wiedzy na temat biologii i metod monitorowania tarcznika niszczyciela, co prowadzi do nieskutecznych zabiegów ochrony roślin wykonywanych w terminach niedostosowanych do biologii szkodnika. Celem projektu jest rozwiązanie tego problemu poprzez wymianę doświadczeń, wzajemne szkolenia i upowszechnianie informacji na temat rozprzestrzeniania się tarcznika, oceny ryzyka jego wystąpienia oraz innowacyjnych strategii zarządzania i monitorowania, mających na celu zwiększenie skuteczności zwalczania tego gatunku owada oraz znaczne ograniczenie stosowania insektycydów.
Projekt “QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network” rozpocznie się już w marcu 2024 r. i potrwa 18 miesięcy.
Łączna kwota przyznanego dofinansowania wynosi 37,790 EUR (ponad 164 000 PLN).
Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Projekt został opracowany przy wsparciu Biura Projektów Międzynarodowych – serdecznie zapraszamy do kontaktu i aplikowania w kolejnych edycjach konkursu ()!
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP